Německo vzkázalo Ukrajině: Tanky od nás zatím nedostanete, téma ale uzavřeno není

Německo vzkázalo Ukrajině: Tanky od nás zatím nedostanete, téma ale uzavřeno není
Autor fotografie: Boevaya mashina, CC BY-SA 4.0|Popisek: Leopard 2A7V
21 / 01 / 2023, 09:00

Významné setkání zástupců několika desítek států proběhlo na americké vojenské základně Ramstein v Německu. Na místě byla i česká ministryně obrany Jana Černochová. V Německu se jednalo o další vojenské pomoci Ukrajině, která může být v dalším průběhu konfliktu průlomová. Jedním z důležitých témat schůzky bylo možné poskytnutí německých tanků Leopard 2 Ukrajině, k čemuž se však například Berlín zatím staví minimálně rezervovaně a zatím dal najevo, že Ukrajina s nimi nemá počítat, nicméně toto téma není uzavřené. Německý kancléř Olaf Scholz podmiňuje případnou dodávku Leopardů tím, že USA vyšlou na ukrajinské bojiště samy své tanky M1 Abrams. To zatím USA odmítají a na Ukrajinu by poslaly tyto stroje jen v případě, že by se Ukrajina ocitla na hraně porážky, či jinak kritické situaci.

Americká základna Ramstein v Německu hostila zástupce několika desítek zemí, které řeší další vojenskou pomoc Ukrajině. Na základně je také česká ministryně obrany Jana Černochová. Ta prohlásila, že ČR bude ve vojenské pomoci pokračovat i nadále. Jedním z témat byla možnost poskytnutí německých tanků ukrajinské armádě.

Přes videomost se spojil s účastníky rokování také ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, který jednak poděkoval za dodávky vojenského vybavení, současně vyzval k další rychlé pomoci včetně západních tanků. Ukrajinský prezident očekává od následných debat ,,silná rozhodnutí".

Na jednání vystoupil americký ministr obrany Lloyd Austin, který naléhal na spojence, že v této fázi války je třeba jít v pomoci Ukrajině ještě dál. ,,Rusko rekrutuje nové síly, znovu vyzbrojuje své vojáky a přeskupuje se, toto není moment, kdybychom měli zpomalit, naopak, je třeba pomoci ještě více," prohlásil americký ministr obrany. USA mezitím ohlásily další vojenskou pomoc Ukrajině v hodnotě 2,5 miliardy dolarů. Finsko rovněž oznámilo, že se dále bude podílet na vojenských dodávkách a posílá napadené zemi vybavení za 400 milionů eur.

Nedílnou součástí schůzky na americké základně Ramstein bylo téma potenciálních dodávek tanků, k nimž se však Německo staví zatím rezervovaně na rozdíl od Velké Británie, která chce dodat Ukrajině své tanky Challenger 2, Francie pak zvažuje, že na bojiště pošle svůj osvědčený Leclerc. Německý kancléř Olaf Scholz ovšem podmiňuje případné dodání tanků Leopard tím, že USA vyšlou také na Ukrajinu své tanky M1 Abrams. Berlín se totiž obává toho, aby nebyla jeho pomoc izolovaná. Německo sice zatím nerozhodlo o tom, že by Ukrajině dodalo své tanky, ale toto téma zůstává otevřené. USA nicméně samy odmítají dodávky Abramsů na Ukrajinu, a učinily by tak jen v krajním případě, kdy by se země ocitla na prahu porážky.

Na neochotu Berlína dodávat tanky Leopard nicméně reagovalo Polsko, které je připraveno podniknout ,,nestandardní kroky", pokud Berlín nebude souhlasit s rozhodnutím Varšavy dodat Ukrajině tanky Leopard 2, prohlásil náměstek ministra zahraničí Pawel Jabloński. To znamená, že i přes nesouhlas Berlína by tyto tanky mohlo Polsko Ukrajině v krajním případě dodat. Otázkou je případná pomoc od Nizozemí, které zvažuje, že by své Leopardy Ukrajině mohlo poskytnout.

Šéf unijní diplomacie Josep Borrell v této souvislosti v Madridu novinářům řekl, že některé evropské země jsou připraveny dodat těžké tanky, aniž však jmenoval, o které státy se jedná. ,,Myslím, že Ukrajina potřebuje zbraně a těžké tanky, které žádá a některé evropské země jsou připraveny je Ukrajině dodat," uvedl Borrell. Nicméně měl zřejmě na mysli právě Velkou Británii či Francii.

Nejen o těžkých zbraních se na setkání na americké základně debatovalo. Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg řekl, že je třeba pravidelně zásobovat Ukrajinu také municí pro starší zbraňové systémy, které jsou momentálně na Ukrajině používány. Spotřeba munice je v současné době velká a v případě ukrajinských protiofenziv pak bude nejspíše obrovská.

Podle Ruska však další vojenská pomoc Ukrajině konflikt nevyřeší, naopak bude mít jen negativní dopady na ukrajinské obyvatelstvo, jak sdělil mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov. Ten se nedomnívá, že západní tanky mohou celkově změnit aktuální situaci na bojišti. Na druhou stranu toto prohlášení vzbuzuje v Kremlu obavy z toho, aby se válečná situace definitivně nepřeklopila na stranu napadeného státu.

Zdroj: Al Džazíra, ReutersTagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace