Německo-francouzský projekt budoucího stíhače 6. generace má ,,zuřivého" kritika. Plán je namířen proti Itálii a oslabí EU, řekl šéf asociace obranného průmyslu AIAD

Německo-francouzský projekt budoucího stíhače 6. generace má ,,zuřivého&quote; kritika. Plán je namířen proti Itálii a oslabí EU, řekl šéf asociace obranného průmyslu AIAD
Autor fotografie: screenshot Youtube
25 / 03 / 2019, 08:00

Projekt, za nímž společně stojí Německo a Francie, kritizoval šéf italské asociace obranného průmyslu AIAD Guido Crosetto.

Šéf AIAD Guido Crosetto se pustil do německo-francouzského projektu, na jehož konci má být nový stíhač 6. generace, který má vstoupit do služby v roce 2040 a nahradit letouny Eurofighter Typhoon a Dassault Rafale.

Crosettovi vadí především to, že Francie ani německo se nesnažily oslovit Itálii, aby na projektu také participovala. ,,Snažily se Francie a Německo o zapojení Itálie (na projektu)? Nevypadá to tak," řekl Defense News Crosetto. ,,Od té doby, co je jedinou zemí Itálie, která má srovnatelné průmyslové kapacity jako Francie a Německo, je projekt namířen proti Itálii, řekl serveru pokračoval rozhořčeně Crosetto.

Podle něho bude mít za následek německo-francouzský projekt budoucího stíhače 6. generace oslabení EU jako celku a Itálie by měla hledat ,,uplatnění" v navázání blízkých vazeb s Velkou Británií. Crosetto v rozhovoru pro Defense News uvedl, že třetí největší ekonomika eurozony by udělala dobře, kdyby mohla spolupracovat na vývoji letounu 6. generace Tempest, který byl představen minulý rok.

Crosetto pléduje za to, aby se Itálie i přesto, že Velká Británie opouští EU, k tomuto projektu připojila. ,,Opuštěný partner má právo se rozhlédnout kolem sebe, aby našel dalšího a Velká Británie nás požádala, abychom se připojili k projektu," prohlásil v rozhovoru Crosetto, kterému leží zmíněný německo-francouzský projekt silně ,,v žaludku".


Zdroj: defensenews.com

Tagy článku