Darované Leopardy 2A4 vyřadily konkurenci a MO jedná o nákupu verze 2A8. Jsou pro to dobré důvody

Darované Leopardy 2A4 vyřadily konkurenci a MO jedná o nákupu verze 2A8. Jsou pro to dobré důvody
Autor fotografie: Ministerstvo obrany, Public domain|Popisek: Leopardy 2A4 v Přáslavicích
03 / 12 / 2023, 07:45

Se zprávou o dodání posledních kusů Německem darovaných hlavních bojových tanků Leopard 2A4 do Přáslavic se objevují v mediálním prostoru reakce, podle nichž jsou tyto tanky zastaralé a Česká republika přijetím daru de facto vyřadila konkurenci. První argument míří zcela mimo, druhý nebere v potaz celkový kontext tzv. kruhové výměny a přezbrojení tankového praporu.

Armáda se na sociálních sítích před týdnem pochlubila tím, že v přáslavických kasárnách již 73. tankový prapor disponuje všemi 14 Německem darovanými tanky Leopard 2A4. Jde o jeden ze způsobů, kterými Německo nepřímo podporuje boující Ukrajinu, tzv. kruhovou výměnu (Ringtausch) – Česká republika ze svých zásob poskytla Kyjevu podle nedávno zveřejněného materiálu kromě jiné techniky zatím 62 tanků a 130 bojových vozidel pěchoty. Část pochází ze skladů Armády České republiky. Německo kromě vlastní přímé podpory Ukrajiny (v současnosti jde mj. o 80 BVP Marder, 30 tanků Leopard 1A5, 18 tanků Leopard 2A6), kompenzuje spojeneckým zemím jejich pokles stavu záložních prostředků darem vlastní starší techniky.

Česká republika podle smlouvy obdržela od německé společnosti Rheinmetall a na náklady německé vlády 14 hlavních bojových tanků Leopard 2A4 a 1 vyprošťovací tank Büffel využívající stejný podvozek (bude dodán příští rok, má jít o zapůjčené vozidlo od Bundeswehru, jež bude posléze vyměněno za jiné). Dar má hodnotu přibližně čtyři miliardy korun. Kromě samotných vozidel zahrnuje také náhradní díly a munici určenou pro výcvik. Tyto tanky vzbudily pozornost letos na jaře, kdy místopředseda Výboru pro obranu Pavel Růžička (ANO) upozornil na problém absence hasicího zařízení ve věži. Leopardy přesto prošly zkrácenými vojenskými zkouškami, zařazeny do výzbroje, systém požadovaný českými předpisy byl doplněn.

Zastaralé? Jsou určené pro výcvik a projdou modernizací

Armáda od začátku říká, že s těmito tanky počítá pro výcvik osádek, službu u Aktivní zálohy, a také modernizaci, kterou budou uvedeny do stavu odpovídajícího nově pořizovaným moderním tankům – probíhají jednání o společném nákupu verze Leopard 2A8 s Německem. Nebudou nahrazovat tanky T-72M4 CZ z výzbroje tří profesionálních rot 73. praporu a v jejich současném stavu před modernizací není jejich rolí nic jiného než výcvik. Argumentovat tedy tím, že tyto tanky nejsou vhodné pro moderní bojiště a jsou zastaralé, je zcela zbytečné. Každý to vidí, každý si to uvědomuje, armáda jistě na prvním místě.

K tomu je ale také na místě doplnit, že tanky i této verze byly dodány na Ukrajinu, kde jsou nasazeny. A mají na bojišti, kde ukrajinské ozbrojené síly nemají jinou možnost než nasazovat to, co je právě k dispozici, svou hodnotu – podobně jako ještě starší a výše zmíněné Leopardy 1A5 především mohou působit v roli vysoce mobilních prostředků přímé palebné podpory. V tomto směru nabízejí mnohem lepší ochranu osádek a díky lepšímu systému řízení palby a optice také efektivnější nasazení než například nemodernizované tanky T-72M1, které byly na Ukrajinu dodány z českých zásob. A takto je třeba je také vnímat ve výzbroji AČR.

Vyřadila ČR konkurenci?

Samozřejmě se nabízí otázka, proč tyto do bojeschopného stavu uvedené tanky nemají být odeslány spolu s další pomocí na Ukrajinu. Náměstek ukrajinského ministra zahraničí a bývalý velvyslanec v ČR Jevhen Perebyjnis v neděli v Otázkách Václava Moravce řekl, že Rusko by se na Ukrajině nezastavilo, „a proto je dnes třeba dát Ukrajině všechno, opravdu všechno možné, abych vyhráli a zastavili Rusy tady u nás.“ V Německu se o připravenosti České republiky darované Leopardy 2A4 převést na Ukrajinu spekulovalo již letos v lednu. České MO zaujalo tehdy zvláštní pozici, když uvedlo, že o takovou podporu Ukrajiny nebylo nikým požádáno, podle ministryně Černochové se o tom nejednalo.

Leopard 2A7+

A již tato forma komunikace nezněla přesvědčivě, a již zde lze hledat kořeny dnešních výhrad ve smyslu, že přijetím daru starších Leopardů 2A4 si Česká republika zavřela dveře pro jakékoli jiné řešení otázky přezbrojení svého tankového vojska jiným typem než nejmodernější variantou Leopardu 2. Armáda velikosti AČR s jedním tankovým praporem těžko může provozovat dlouhodobě více než jednu platformu. Připomeňme, že zpráva o přijetí německého daru byla oznámena nedlouho po návratu ministryně obrany z návštěvy USA loni na jaře. Spekulovalo se tehdy, že jedním z témat návštěvy byla možnost získat do výzbroje AČR tanky M1 Abrams – ale nabídka z americké strany nezazněla. Druhou možností, kterou trh reálně nabízí, pak je jihokorejský tank K2 Black Panther. Jiné typy nejsou v současné době ve výrobě.

Možné jihokorejské řešení bylo nejnověji zmíněno během 34. schůze Výboru pro obranu. Jeho místopředseda Pavel Růžička připomněl studii VTÚ z roku 2019 a fakt, že si K2 jako lepší řešení než Abrams či Leopard 2 zvolila turecká armáda. V Turecku na základě K2 vznikla domestikovaná varianta Altay. Studie uvádí, že K2 patří „nejen k nejmodernějším, ale také k nejlepším současným bojovým tankům světa.“ Velkou pozornost vzbudil samozřejmě v kontextu obří polské akvizice tisícovky těchto tanků, z nichž osm stovek jich bude vyrobeno přímo v Polsku v rámci průmyslové spolupráce společností PGZ.

K2GF v polských barvách

Stejná studie ale samozřejmě také vysoko hodnotí tank Leopard 2, v době svého zpracování Leopard 2A7V, aktuálně dále vylepšený a zodolněný tank Leopard 2A8. Technické parametry jsou přitom jen jedním z aspektů, které je třeba zvažovat – důležité jsou otázky interoperability se spojenci, blízkosti logistického zázemí údržby, průmyslové spolupráce. Jakkoli může být i v tomto ohledu hypotetické jihokorejské řešení samozřejmě atraktivní, nelze popřít, že německá cesta je dlouhodobou sázkou na jistotu. A i takto je na místě vnímat kruhovou výměnu. Právě Německo nabídlo České republice zajímavou kompenzaci za starou záložní techniku poskytnutou Ukrajině, a spolu s tím ideální prostředek pro hladký přechod na moderní tankovou výzbroj.

V rámci jednání o společném nákupu Leopardů 2A8 (armáda chce 77 kusů v šesti modifikacích, tedy stále výzbroj pro jeden prapor – včetně dostatečných záloh) půjde kromě obecných podmínek především o dvě věci: termín dodání a průmyslovou spolupráci. Náčelník generálního štábu Řehka a nově také pracovní verze KVAČR 2035 potvrzují termín 2027–2030. S ohledem na bezpečnostní situaci v Evropě je ovšem zájemců mnoho (nejen Norsko, Itálie, Španělsko) a výrobní kapacity se potýkají s objektivními potížemi – kromě částečného rozpadu subdodavatelských řetězců nejen v důsledku opatření proti pandemii covid také s nepochopitelným restriktivním přístupem Evropské unie a v důsledku bank k celému zbrojnímu sektoru. Ve věci průmyslové spolupráce je na stole i možnost otevřít v ČR výrobní linku.

Konkurenci ČR de facto vyřadila, ale existují pro to dobré důvody. Přičemž nic není do podpisu smlouvy o nákupu Leopardů 2A8 definitivní, a pokud by se ukázalo, že společný nákup cestou k dosažení cíle nebude, jihokorejské řešení v podobě tanku K2CZ Black Panther nepochybně může přijít na řadu. A i Leopardy 2A4 nakonec na Ukrajině skončit mohou. V současné situaci a se sníženým stavem zásob těžké techniky se to ale spíše nestane.

Zdroj: Ministerstvo obrany, Výbor pro obranu

Tagy článku

-->