Německý zbrojní koncern Rheinmetall vyjednává o dodávkách s českými firmami. Zahájena byla spolupráce s Vojenským technickým ústavem

Německý zbrojní koncern Rheinmetall vyjednává o dodávkách s českými firmami. Zahájena byla spolupráce s Vojenským technickým ústavem
Popisek: Lynx
26 / 09 / 2018, 09:00

Společnost Rheinmetall uspořádala minulý týden takzvané Industriální dny. Ve Vojenském technickém ústavu ve Vyškově proběhly testy bojového vozidla pěchoty Lynx. Kromě toho se zde uskutečnila i jednání o navázání spolupráce na produkci tohoto obrněnce v České republice.

Vše se točí okolo tendru české armády na dodávku nového pásového obrněnce v rekordní hodnotě 53 miliard korun. Rheinmetall nenechává nikoho na pochybách, že je pro něj získání této zakázky absolutní priorita. Po absolvování NATO days v Ostravě, kde se předvedl české veřejnosti, převezli němečtí technici obrněnce do Vojenského technického ústavu ve Vyškově, který se specializuje na testování techniky pozemního vojska.

psali jsme: Bojové vozidlo LYNX od firmy Rheinmetall – víceúčelová, silná „kočkovitá šelma“ pro české ozbrojené síly

Vojenský technický ústav provedl testování vozidel Lynx KF31 a Lynx KF41. Byla tím zahájena hlubší spolupráce německého zbrojního koncertu a tohoto českého státního podniku. Rheinmetall vážně uvazuje nad tím, že bude společně s VTÚ provádět hlavní části kvalifikace Lynx, které jsou zásadní pro armádní tendr. Na základě proběhlých testů získalo vozidlo Lynx některé technické certifikáty pro Českou republiku.

Rheinmetall chce výhledově rozvinout spolupráci s VTU na testování nejen Lynxe ale i dalších svých produktů pozemního vojska. Je to zejména díky tomu, že VTÚ je považována za silnou autoritu v testování vozidel, jehož přístup a profesionalita odpovídá německým požadavkům na vysoké standardy kvality.

Během Industriálních dnů proběhlo setkání se zástupci více než 10 českých strojírenských firem. Zajímavé je, že se neřešila jen produkce Lynxe ale i spolupráce na dalších projektech. Rheinmetall například dodává kolová vozidla Boxer pro Austrálii. I na tomto tendru by se mohli české firmy podílet.

psali jsme: Pěchotní bojové vozidlo Lynx KF41 vzbudilo velký zájem na vojenském veletrhu Eurosatory. Na akci Bahna 2018 však nakonec nedorazilo

Právě zásadní podíl výroby v České republice by měl být pro německého zbrojaře výhodou v soutěži s konkurencí. Vysoké procento výroby v ČR totiž může být jedním ze zásadních parametrů vypisovaného tendru.  Žádný jiný potenciální dodavatel u nás tak hlubokou spolupráci nezamýšlí.

České ministerstvo obrany plánuje soutěžit dodavatele v následujících měsících. Tendr bude vypsán formou přímého oslovení čtyřech konkrétních firem. Jde o společnosti General Dynamics, BAE systéms, PSM a právě Rheinmetall.

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace