VIDEO: Nenakupujme venku, co můžeme udělat doma. Podpora českého obranného průmyslu je klíčová, říká exnáčelník speciálních jednotek Němec

VIDEO: Nenakupujme venku, co můžeme udělat doma. Podpora českého obranného průmyslu je klíčová, říká  exnáčelník speciálních jednotek Němec
Popisek: Lumír Němec
20 / 08 / 2020, 11:00

Domácí obranný průmysl je pro obranyschopnost země klíčový. Zároveň je jeho podpora ekonomicky racionální, a to nejen v době hospodářské krize, která je před námi, říká válečný veterán a bývalý velitel elitního útvaru SOG Lumír Němec. Dobré podmínky pro domáci zbrojní průmysl a jeho efektivita budou v jakékoli budoucí krizi, včetně válečného stavu, jedním z rozhodujících faktorů. Armáda musí mít moderní vybavení a výzbroj, ale současně musí být schopna je udržovat a opravovat, aby byly dlouhodobě připravené k nasazení v žádoucí míře, a také aby mohla nahrazovat ztráty. Posilování a rozvoj kapacit a know-how domácích zbrojních firem je pro bezpečnost země zásadní.

To, že je naše armádní technika zastaralá a vhodná spíše na veteránské srazy je fakt. Armáda zvažuje nákup nové obrněné techniky, ale z velké části u zahraničních dodavatelů. Je to ale ta nejlepší cesta? Po prodělané krize se ekonomika řítí do recese, firmy přichází o zakázky, hrozí nezaměstnanost a ekonomický propad. Proč za této situace podporovat zahraniční ekonomiku a ne tu domácí?

Řada zemí se dostává z ekonomické krize právě investicemi do domácího obranného průmyslu. Každý zaměstnanec podniku obranného průmyslu generuje práci pro čtyři další pracovníky jinde. Z každé koruny vydané ze státních prostředků do zbrojní firmy se státu vrátí formou daní a odvodů téměř polovina. Čím více technicky vyspělý výrobek, tím více peněz státu zůstane. Navíc obranný průmysl má velký exportní potenciál, což je pro naši ekonomiku velkým přínosem.

                                                                             Video: Youtube

Kromě ekonomiky existuje i další aspekt armádní zakázky, a ten je z hlediska obranyschopnosti republiky mnohem důležitější. Armáda musí mít moderní vybavení a výzbroj, ale současně musí být schopna je udržovat a opravovat, aby byly dlouhodobě připravené k nasazení v žádoucí míře, a také aby mohla nahrazovat ztráty. Čím vzdálenější je zdroj, tím dražší a složitější je logistika údržby. Pokud budeme závislí na zahraničních dodávkách a expertech, tak se nám to nejenom mnohonásobně prodraží, ale budeme i v podstatě rukojmí těchto dodavatelů. V okamžiku kdy se těmito dodavateli z nějakého důvodu rozkmotříme, tak se nám může stát, že budeme mít hromadu drahého a nefunkčního šrotu.

Česká republika má dlouhodobou tradici ve výrobě zbraní. V 90 letech jsme se bohužel, této výroby vzdali, a jak se později ukázalo, nebyl to úplně šťastný krok. Nenastal čas toto změnit? Neměli bychom se více zaměřit na nákup technologií a zadávat zakázky domácím firmám? Určitě je to lepší volba než nakupovat draze v zahraničí, vydávat drahé provize za prostředkování a být vazaly zahraničních dodavatelů.

Autor: Lumír Němec, válečný veterán, bývalý šéf speciálního útvaru SOG

Tagy článku