Nenápadný švédský válečník Stridsvagn 122 na Ukrajině, zdařený upgrade Leopardu 2

Nenápadný švédský válečník Stridsvagn 122 na Ukrajině, zdařený upgrade Leopardu 2
Autor fotografie: 7th Army Training Command / Flickr|Popisek: Stridsvagn 122
28 / 12 / 2023, 13:30

Některými odborníky byl švédský MBT označen soudodě jako nejlépe obrněný na světě. Jednoznačně patří mezi to nejlepší, co čelí ruskému agresorovi, ačkoli se o něm příliš nemluví.

V roce 1991 švédská vláda zamítla projekt na vlastní bojový tank Strv 2000 a rozhodla, že bude pořízen zahraniční MBT a nahradí dosluhující tanky domácí provenience. Zkoušek se účastnily americký M1A2 Abrams, francouzský Leclerc a německý Leopard 2, který nakonec švédská vláda upřednostnila. Bylo pronajato 160 starších 2A4 a objednáno 120 nových sériových tanků. Německá KMW jich vyrobila 29 a zbytek společnostmi Bofors a Hägglunds. 

Stroje dostali označení Stridsvagn 122 a byly navrženy pro boj v podmínkách švédského království. Zásadně byl vylepšen a zesílen pancíř kvůli ATGM (přenosné protitankové zbraně). Švédové vylepšili ochranu proti chemickým, biologickým a jaderným zbraním. Brodivost se zvýšila na 1,4 metru. Tank dostal nový laserový dálkoměr a termokamery. Systém tanku byl schopen zaměřit několik cílů najednou a vylepšeny komunikační schopnosti. 

V říjnu 2023 Švédové oznámili, že 44 tanků bude modernizováno na variantu Stridsvagen 123A s výkonnějším dělem L/55, novými pásy, vylepšenou optikou, programovatelnou municí a nočním viděním. Již v únoru 2023 Švédové oznámili,  že na Ukrajinu pošlou 10 kusů základní varianty stroje. Stroj je o několik set kilogramů těžší než původní německá verze, tedy při plném zatížení je to 69 tun. Pancíř je kompozit 3. generace s vysoce tvrdým wolframovým plnivem a keramickou složkou. Od Leoparda ho lze rozeznat díky francouzskému odpalovači kouřových granátů GALIX. 

Motor má výkon 1 500 koní, dojezd je 550 kilometrů a maximální rychlost 68 km/h. Švédové byli na svojí variantu patřičně pyšní a někteří odborníci ji označili za nejlépe pancéřovaný tank světa. Podle Oryxu byly na Ukrajině zatím zničeny čtyři Stridsvageny. Dva byly zničeny 24. září při ukrajinské protiofenzivě v Záporoží. 30. 10. 2023 byl jeden zasažen protitankovou střelou a osádka byla spatřena, jak prchá. Na přiloženém videu ze sítě X je švédský MBT s maskovací sítí Barracuda, která snižuje tepelnou stopu vozidla.

Tagy článku