Autor fotografie: Pixabay|Popisek: Vladimir Putin
My Ukrajinci jsme připraveni bojovat. Válku lze ale stále odvrátit, pokud Západ ukáže Kremlu, co Rusko může ztratit – píše Andrij Zahorodňuk, bývalý ukrajinský ministr obrany.
Situace na Ukrajině a jejím okolí je extrémně napjatá. Máme 150 000 ruských vojáků roztroušených poblíž našich hranic – od Běloruska po Krym a Černé moře. Jsou tu desítky námořních plavidel a tisíce letadel, tanků, dělostřeleckých jednotek a dalšího vybavení, které jsou připraveny k nasazení během několika hodin. Existují pádné důkazy, že ruská vláda vážně uvažuje o nasazení všech těchto prostředků proti Ukrajině. Věříme, že všechna předběžná rozhodnutí byla učiněna, takže konečné rozhodnutí nyní spočívá na ruském prezidentovi.
Pokud válka začne, bude to znamenat operaci vojenských sil ve všech oblastech: pozemní, vzdušné, námořní, kybernetické, informační a speciální operace. Bude to válka v měřítku nevídaném v Evropě od druhé světové války.
Tisíce politiků, pozorovatelů a novinářů se nyní snaží pochopit, co má Vladimir Putin na mysli. Protože to nelze vědět, soustředíme se nyní na to, co by Kreml ještě od války odradilo.
Putin se léta posouvá krok za krokem k tomuto okamžiku tím, že zpochybňuje mezinárodní právo a ohýbá ho. V roce 2008 obsadil část Gruzie a svět si toho sotva všiml. Obsadil Krym a zahájil pokračující válku na východní Ukrajině a svět na to o pár let později téměř zapomněl. Na jaře 2021 shromáždil vojáky kolem Ukrajiny a jediným důsledkem bylo, že se mu dostalo velkého setkání s americkým prezidentem Joem Bidenem v Ženevě s pozorností, kterou žádný jiný světový vůdce neměl.
Sankce proti projektu plynovodu Nord Stream 2, který spojuje Rusko a Německo, byly téměř odstraněny v červenci 2021. Zatímco svět po všechny ty roky fungoval jako obvykle, Ukrajina každých pár dní ztrácela své vojáky, zatímco Rusko říká světu, že je zabili „nezávislí rebelové“. Západ už roky ví, že tito rebelové byli zástupnými silami financovanými, rekrutovanými, vycvičenými a provozovanými Ruskem, ale bylo jim příjemné pokračovat v jednání s Putinem. Nyní vidíme, k čemu může vést zavírání očí tak dlouhou dobu.
Jaké jsou tedy možnosti a je příliš pozdě to všechno zastavit?
Věříme, i když je k dispozici velmi krátký čas, že je stále možné zastavit Putina v zahájení války. Ale to do značné míry závisí na krocích, které udělají světoví lídři během příštího dne, nebo dvou.
Z letitého studia ruského rozhodovacího procesu víme, že si vždy vybírají z několika dostupných možností. I když je Putin velmi vytrvalý ve svých konečných cílech, přijal agilní přístup, když narazí na vážný odpor, ustoupí a upraví své kroky.
Světoví lídři musí Putinovi ukázat, že to nebude rychlá vítězná válka, ale katastrofa, která povede k ruské politické izolaci, sankcím, které zničí jeho ekonomiku a potupné vojenské porážce. V konečném důsledku by to mohlo znamenat konec Putinovy politické kariéry a jeho místo v dějinách jako strůjce úpadku Ruska místo období velkoleposti.
Kroky, které by Západ mohl podniknout, aby ho o tom přesvědčil, jsou jasné. Aby Rusko přestalo hrát aktivní roli v globální ekonomice, musí být uvaleny sankce. Rusko vydělává spoustu peněz ze Západu, jeho podnikatelé sídlí ve Spojeném království, USA a Evropě, je členem západních kapitálových trhů, významným dodavatelem komodit a využívá výhod tohoto zapojení. Zároveň násilně zpochybňuje samotné principy, na nichž jsou založeny západní demokracie. Ruská společnost musí pochopit, že to Západ zastaví. Sankce nesmí být jen tvrdé, ale musí být zničující.
Putin také musí pochopit, že existuje reálná šance, že se z něj stane odsouzený válečný zločinec. Ukrajina neudělala nic, co by ospravedlnilo tuto válku, a neexistuje žádné věrohodné vysvětlení, proč by k ní vůbec mělo dojít. Nespravedlivé války jsou nezákonné.
Putinovy vojenské plány jsou založeny na dvou zásadních předpokladech - že má velký počet ruských vojáků umístěných na strategických pozicích a nespornou výhodu v některých kritických schopnostech (především letectvo a námořnictvo).
Ukrajinské síly však nejsou snadným cílem. Naši vojáci mají bojové zkušenosti z posledních osmi let bojů na našich hranicích, jsou motivovaní, znají terén své země mnohem lépe než Rusové a – což je zásadní, mají masovou podporu mezi místním obyvatelstvem. Více než třetina Ukrajinců uvedla, že by se podle nedávného průzkumu veřejného mínění přihlásili k boji v odboji, kdyby Rusko napadlo jejich zemi.
Možný útok na Kyjev je stále žhavým tématem, ale Ukrajina bude nadále existovat, i když bude muset přesunout své hlavní město na západ země. Složitá geografie Kyjeva znamená, že není možné uzavřít město. I kdyby však ruské jednotky obsadily Kyjev, což by bylo velmi těžké, budou na oplátku čelit silnému útoku ukrajinských armádních jednotek.
Ukrajina měla štěstí, že má partnery (USA a Spojené království, stejně jako několik dalších podpůrných zemí), kteří dodávají stovky tun vybavení ke zničení ruských vojenských pozemních kapacit. Ukrajina nikdy nežádala a nepožaduje, aby západní jednotky přišly na Ukrajinu bojovat. Má stovky tisíc vycvičených vojáků, ale potřebuje vybavení. Jsme na správné cestě - věřím, že Ukrajina už má více protitankových zbraní než Rusko tanků. Pozemní invaze by byla pro Rusko katastrofou, ale západní vůdci musí Putinovi říct, že zaručeně neuspěje. To bude největší odstrašující prostředek a nyní je ten správný okamžik, kdy mu to říct.
Samozřejmě si uvědomujeme, že uzavření ruské ekonomiky bude pro mnoho západních podniků velmi těžké, ale náklady na tato ekonomická opatření, stejně jako na vybavení, by nebyly nic ve srovnání s potenciálními náklady velké evropské války. Pokud jde o potenciální škody, mír přece nic nestojí.
Potřebujeme, aby Západ podnikl tuto akci nyní, dnes, než se probudíme v nové temné realitě.
Andrij Zahorodňuk je bývalý ukrajinský ministr obrany a předseda think-thanku Centra pro obranné strategie v Kyjevě
Zdroj: The Guardian