Není žádný důkaz, že ruské protivzdušné systémy S-400 představují hrozbu NATO, prohlásil turecký prezident Erdogan

Není žádný důkaz, že ruské protivzdušné systémy S-400 představují hrozbu NATO, prohlásil turecký prezident Erdogan
Autor fotografie: flickr.com (CC BY-ND 2.0)
07 / 08 / 2019, 09:00

Podle tureckého prezidenta Recepa Erdogana neexistuje žádný důkaz svědčící o tom, že by ruské protivzdušné komplety S-400 představovaly riziko pro NATO.

Turecký prezident Recep Erdogan prohlásil v rozhovoru pro televizi Habertürk, že protivzdušné komplety S-400, neznamenají pro NATO riziko či hrozbu. ,,Není žádný důkaz, který by prokázal, že systémy S-400 mohou poškodit NATO či letouny F-35," řekl v rozhovoru turecký prezident. Ten dodal, že pro Turecko byl nákup ruských protivzdušných systémů pouze ,,obchodním krokem" bez dalších konotací. 

Podle Erdogana také nabídla Ankara Washingtonu zřízení společné turecko-americké komise, která by se vypořádala s problémy, které pro americkou stranu nákup S-400 představuje.

Právě nákup ruských protivzdušných systémů S-400 významně zhoršil americko-turecké vztahy a vnesl do NATO, jejímž je Turecko členem, zvýšené napětí. USA se rozhodly v červenci vyřadit Turecko z programu F-35, což prakticky znamená, že Ankara může zapomenout na letouny F-35. Rovněž turečtí piloti se přestali cvičit na těchto strojích 5. generace. 

 

Zdroj: TASS

Tagy článku