Nepoučitelní Rusové vždy nejdříve musí dostat naloženo, pak dostanou rozum

Nepoučitelní Rusové vždy nejdříve musí dostat naloženo, pak dostanou rozum
Autor fotografie: Soviet military force / Flickr|Popisek: Ka-52 Alligator
16 / 12 / 2023, 06:00

Spousta konfliktů s masivními ztrátami na počátku než Moskvě došlo, že budou muset přejmout nové vojenské doktríny a taktiky. Pak teprve se jim začala situace zlepšovat a to ne vždy.

Začněme hned relativně čerstvým a názorným příkladem. 17. říjen 2023. Ruské základny Berďansk a Luhansk. Obě bez problémů v dosahu právě obdržených raket ATACMS z USA. Kyjev je po dodání neprodleně použil a výsledkem bylo zničení až 14 ruských vrtulníků, včetně vysoce ceněných Ka-52 Aligator. Tím, že je ruské letectvo v defenzivní pozici díky ukrajinské vzdušné obraně, začali Rusové při ukrajinské protiofenzivě více používat bojové vrtulníky

Ty se naučily nalétavát proti útočícím jednotkám na linii svých zákopů a nízko, aby se nevystavily ukrajinské PVO a způsobovaly Kyjevu težké ztráty. Ukrajinci to moc dobře věděli a na výše zmíněné základny neprodleně odpálili ATACMS. Kreml o dodávce těchto raket moc dobře věděl. Možná žádná jiná dodávaná zbraň na Ukrajinu neměla takovou medializaci. Přesto ruské velení nenapadlo uklidit vrtulníky z dostřelu těchto raket dlouhého doletu. 

ATACMS

Pochopitelně to není poprvé. Hned na počátku konfliktu utpělo Rusko obrovské ztráty díky používaní amerických Javelinů a britsko-švédských NLAW. Tyto přenosné protitankové střely rozsévaly zkázu mezi ruskými kolonami a zcela zastavili jejich postup. Totéž se dělo s britskými MANPADS (protivzdušné přenosné systémy) Starstreak. Rusům chvíli trvalo, než pochopili, že se jim neumí bránit a stáhli své letectvo. Po stažení letectva se logickou volbou staly vrtulníky. 

Moskva měla na začátku války k dispozici asi 900 helikoptér. Podle Kyjeva jich ztratila asi třetinu. S největší pravděpodobností nadnesený údaj, který nelze ověřit. Respektovaný Oryx uvádí zdokumentované zničení nebo poškození 130ti vrtulníků. I to je velmi vysoké číslo. Pochopitelně útok na základny v Luhansku a Berďansku byl výrazným zásahem do počtů provozuschopné techniky. Pochopitelně tímto výčet nekončí. 

Britské střely s plochou dráhou letu Storm Shadow zasáhly Krymský most a především se podílely na poškození nebo zničení řady lodí ruské Černomořské flotily. Salvové raketomety HIMARS ihned po dodání v létě 2022 zlikvidovaly velké množství muničních skladů a řídících center, než Rusové začali rušit jejich GPS navádění. A samozřejmě až po těchto ztrátách prodloužili zásobovací linie a umístili sklady mimo dosah HIMARSů. 

HIMARS

Obecně je v konfliktech důležitá schopnost se přizpůsobit a včas reagovat na taktiku nepřítele. Příkladem může být Jomkipurská válka v říjnu 1973. Na počátku byly izraelské kolony tanků decimovány egyptskou pěchotou, která byla nově vyzbrojená PTŘS Sagger ruské výroby a RPG-7. Izraelci během týdne změnili taktiku a přeorganizovali útočné jednotky, jež byly dopněny pěchotou a lehčí technikou, které zcela změnily výsledky na bojišti. 

U Rusů je toto selhávání doslova tradiční. V Rusko-japonské válce 1904-1905 Japonci začali nově používat taktiku střelby zpoza kopce za použití pozorovatelů. Ruské jednotky s taženými děly tradičně vyjížděly na kopec a začaly pálit. Výsledek byl jasný. Zkostnatělé carské armádě trvalo dost dlouhou dobu, než začala taktiku měnit. Počátek druhé světové války. Barbarossa. Rusové bez rádiových stanic, zoufalá logistika a především komunikace.

Proti skvěle organizovaným a bleskovým průnikům Wehrmachtu byla Rudá armáda zcela bezbranná. Političtí komisaři s nulovými schopnostmi a čekání na pokyny z velení, kterému se informace prakticky nedostávaly nebo příliš pozdě. Výsledkem byla ztráta téměř čtyř milionů mužů. Hledíme.li z těchto úhlů phledu na současný konflikt na Ukrajině, v Rusku se prakticky nic nezměnilo. Možná má Ukrajina šanci s tím, že bude neustále měnit taktiku a nasazení zbraní. 


Zdroj: Insider, autorský komentář Jaroslava Červenky

 

Tagy článku