Nepovedené vynoření v Pacifiku. Japonská ponorka se srazila s nákladním plavidlem. Hlášeni jsou tři zranění

Nepovedené vynoření v Pacifiku. Japonská ponorka se srazila s nákladním plavidlem. Hlášeni jsou tři zranění
Autor: Jeffrey Jay Price, public domain|Popisek: Japonská ponorka Hakurjú (SS-503) z třídy Sórjú
09 / 02 / 2021, 16:00

Japonská ponorka Sórjú (SS-501) utrpěla poškození, když se snažila vynořit a přitom se srazila s nákladním plavidlem Ocean Artemis.

84metrová ponorka Sórjú se pokusila v pondělí okolo 11h vynořit nedaleko ostrova Šikoku a přitom se srazila s nákladním plavidlem, které mělo být identifikováno jako Ocean Artemis. Kolize poškodila komunikační vybavení a věž japonské ponorky, po srážce zůstali tři zranění. Japonské plavidlo však bylo schopné plout dál, i když se podle CNN nemůže ponořit. Naopak nákladní loď zůstala nepoškozena.

Podle japonského ministerstva obrany byla ponorka Sórjú, první jednotka stejnojmenné třídy, na rutinním cvičení a v kritický okamžik již nešlo kolizi zabránit. Zároveň vyjádřilo politování nad celou událostí.

Kolize ponorky Sórjú s nákladním plavidlem připomněla další incident, který však dopadl podstatně hůře. 9. února 2001 americká ponorka USS Greneville z třídy Los Angeles kolidovala zhruba 17 kilometrů jižně od havajského ostrova Oahu s japonským traulerem Ehime Maru, když se pokoušela demonstrovat nouzové vynoření. Trauler, který sloužil jako školní plavidlo,  šel ihned ke dnu, z posádky japonské lodi čítající 35 členů zahynulo 9 lidí - 3 členové posádky, 4 středoškolští studenti a 2 učitelé. 

 

Zdroj: CNN, The Drive

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace