Neprodávejte letouny F-16 Tchaj-wanu, nebo ponesete důsledky, varuje USA Peking

Neprodávejte letouny F-16 Tchaj-wanu, nebo ponesete důsledky, varuje USA Peking
24 / 08 / 2019, 13:00

Čína nesouhlasí s prodejem s americkým prodejem 66 strojů F-16V Block 70/72 Tchaj-wanu a varuje před důsledky takového kroku.

V napjatém ovzduší mezi USA a Čínou se chystá prodej 66 stíhaček F-16V Block 70/72 Tchaj-wanu, který v únoru oficiálně odevzdal USA žádost o nákup těchto strojů. Celková hodnota strojů, které jsou vyvíjeny speciálně pro potřeby tchajwanského letectva, má být zhruba 13 miliard dolarů.

Bílý dům již prodej oficiálně posvětil, což je trnem v oku Číně, která si dělá trvalé teritoriální nároky na Tchaj-wan a jeho vyzbrojování sleduje s nelibostí. ,,USA ponesou veškeré důsledky vyplývající z tohoto prodeje," prohlásil mluvčí čínského ministerstva obrany Geng Shuang. ,,Čína přijme nezbytná opatření hájící její zájmy v závislosti na vývoji situace," dodal mluvčí.

Jaké konkrétní důsledky by USA měly nést, však Shuang prohlášení nezmínil. Již dříve však prohlásil, že Čína zpřetrhá vazby se všemi americkými společnostmi, které prodávají zbraně Tchaj-wanu.

Bílý dům již dal předtím zelenou k prodeji více než 100 tanků M1A2T Abrams, o něž měl Tchaj-wan eminentní zájem, další větší prodej vojenského materiálu, v tomto případě strojů stíhaček F-16V Block 70/72, tak může znovu zhoršit americko-čínské vztahy, které ovlivňuje v poslední době zostřující se obchodní válka a protivládní demonstrace v Hongkongu.

Tagy článku