Neprodávejte letouny F-16 Tchaj-wanu, nebo ponesete důsledky, varuje USA Peking

Neprodávejte letouny F-16 Tchaj-wanu, nebo ponesete důsledky, varuje USA Peking
24 / 08 / 2019, 13:00

Čína nesouhlasí s prodejem s americkým prodejem 66 strojů F-16V Block 70/72 Tchaj-wanu a varuje před důsledky takového kroku.

V napjatém ovzduší mezi USA a Čínou se chystá prodej 66 stíhaček F-16V Block 70/72 Tchaj-wanu, který v únoru oficiálně odevzdal USA žádost o nákup těchto strojů. Celková hodnota strojů, které jsou vyvíjeny speciálně pro potřeby tchajwanského letectva, má být zhruba 13 miliard dolarů.

Bílý dům již prodej oficiálně posvětil, což je trnem v oku Číně, která si dělá trvalé teritoriální nároky na Tchaj-wan a jeho vyzbrojování sleduje s nelibostí. ,,USA ponesou veškeré důsledky vyplývající z tohoto prodeje," prohlásil mluvčí čínského ministerstva obrany Geng Shuang. ,,Čína přijme nezbytná opatření hájící její zájmy v závislosti na vývoji situace," dodal mluvčí.

Jaké konkrétní důsledky by USA měly nést, však Shuang prohlášení nezmínil. Již dříve však prohlásil, že Čína zpřetrhá vazby se všemi americkými společnostmi, které prodávají zbraně Tchaj-wanu.

Bílý dům již dal předtím zelenou k prodeji více než 100 tanků M1A2T Abrams, o něž měl Tchaj-wan eminentní zájem, další větší prodej vojenského materiálu, v tomto případě strojů stíhaček F-16V Block 70/72, tak může znovu zhoršit americko-čínské vztahy, které ovlivňuje v poslední době zostřující se obchodní válka a protivládní demonstrace v Hongkongu.

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace