Nervózní ministryně Černochová ostře proti bývalému veliteli letectva Mikulenkovi. Dovolil si zapochybovat o nákupu F-35

Nervózní ministryně Černochová ostře proti bývalému veliteli letectva Mikulenkovi. Dovolil si zapochybovat o nákupu F-35
Autor fotografie: Wikimedia Commons, volné dílo|Popisek: F-35
30 / 08 / 2023, 11:00

KOMENTÁŘ: Bývalý velitel vzdušných sil AČR, generálmajor v.v. Petr Mikulenka, se v rozhovoru pro iDnes vyjádřil k tématu chystané armádní akvizice století – pořízení nadzvukových letounů 5. generace F-35. Letoun samotný pochválil, uvedl, že svým bývalým kolegům ze srdce přeje, aby na něm mohli létat, ale současně zapochyboval o tom, zda je tento nákladný projekt třeba realizovat právě nyní. A především zpochybnil rozhodovací proces, kterým argumentuje ministryně obrany Jana Černochová. Jde o klíčový argument, kolem něhož se chodí po špičkách: na základě jakého zadání vypracovala armáda své vojenské doporučení pořídit právě tento stroj? Ministryně Černochová reagovala velmi rázně v popůlnoční odpovědi na tweet zubaře Romana Šmuclera. Atmosféra, zdá se, houstne.

Jestli ve finální fázi jednání o pořízení F-35 představitelé ministerstva obrany a ministryně Černochová přede všemi něco nepotřebuje, je to zpochybnění základního východiska pro rozhodnutí o pořízení 24 letounů F-35, které by měly výhledově nahradit ve službě švédské stroje Gripen. Tímto východiskem je tzv. vojenské doporučení, na jehož základě vláda v loňském roce pověřila ministerstvo obrany zahájit jednání s vládou USA o nákupu tohoto typu. Kongres odsouhlasil stropovou cenu ve výši 122 miliard korun. Podle generála Mikulenky půjde ve výsledku se započtením provozních nákladů o několik set miliard korun. Nervozita nejen na ministerstvu by se zřejmě dala krájet. Zmíněné vojenské doporučení je utajované.

Generál Mikulenka odpovídal na otázku, zda ČR letouny F-35 potřebuje. Stroj pochválil jako nejmodernější a řekl, že bývalým kolegům létání na něm ze srdce přeje. Ale že na otázku neumí odpovědět: „Politici by měli vojákům nejprve definovat zadání, k čemu má sloužit nadzvukové letectvo. Pak můžou vojáci teprve říci, jakou techniku potřebují, aby tyto požadavky splnili.“

Ministryně obrany pak pod zmínku o rozhovoru a odkaz na něj, které na Twitter (X) umístil Roman Šmucler, napsala: „A přesně tento “velitel letectva” sdělil před rokem světu i naší vládě vojenské doporučení, že se mají jednoznačně koupit právě F35. Ne, to není vtip, to je doložitelný fakt. Nepřipadá Vám to ani trochu zvláštní? Skončí mu závazek, odejde z AČR a přestože bere hodně vysoké výsluhy, najednou se otočí, jako korouhvička a zpochybňuje svoje vlastní doporučení. Trapné a nedůstojné generála.“

Nabízí se obratem otázka, na základě jakého zadání armáda, a tehdy tedy generál Mikulenka ve funkci velitele vzdušných sil, zmíněné doporučení sepsal, a co přesně toto doporučení vládě sděluje. Na co vlastně armáda svým vojenským doporučením odpovídala?

S určitostí víme jen to, že krátce poté Mikulenka na svém postu skončil a odešel do výslužby. Málokdo pochyboval o tom, že důvodem bylo eufemisticky řečeno jeho nedostatečné nadšení pro zvolené řešení. To nyní ministryně zpochybňuje, označuje ho za autora „jednoznačného doporučení“ a jeho výroky v rozhovoru, které jsou podle ní v rozporu s původním Mikulenkovým postojem, označuje za trapné a nedůstojné generála. To je poměrně silná káva i bez ohledu na to, jakou formou, v kolik hodin a kde ministryně svůj názor sdělila. Přitom píše, že její tvrzení je doložitelné – ačkoli zmíněné vojenské doporučení je utajované. Doložit jej veřejnosti nebo účastníkům diskuse tedy nebude moci. Generál říká, že armáda nedostala zadání, jaké úkoly má nadzvukové letectvo plnit. Vojenské doporučení tedy velmi dobře může ve zkratce znít: „Nejmodernějším a nejperspektivnějším letounem na trhu je F-35.“ Tím ovšem není řečeno, že je třeba jej kupovat, a že je třeba jej kupovat nyní.

Generál Mikulenka argumentuje v rozhovoru velmi věcně, přehledně a přesvědčivě. A uvádí některé zásadní body, které se v diskusích kolem F-35 zmiňují pravidelně. Z pozice bývalého velitele letectva, což dává Jana Černochová nepochopitelně do uvozovek, zní jeho argumenty velmi pádně. A tím především lze vysvětlil nervózní odpověď paní ministryně.

Mikulenka mj. říká, že pokud bychom využívali F-35 jen k tzv. air policingu, tedy ochraně vzdušného prostoru v mírových podmínkách, jako dosud Gripeny, vyžívali bychom schopnosti stroje „tak z 10 procent.“ Využití schopností drahého letounu je otázkou pořízené výzbroje, připravenosti personálu, ale také připravnosti ostatních složek armády jeho schopností využít. A toto je přesně místo, kterému je třeba věnovat pozornost, protože souvisí se zmíněným vojenským doporučením: k čemu nadzvukové letectvo potřebujeme? Podle generálova vyjádření v úvodu rozhovoru to vypadá tak, že politici, tedy vláda, nedefinovali zadání.

V dřívějším rozhovoru pro Blesk.cz Jana Černochová mj. uvedla: "Pokud se armáda rozhodla, že chce mít tuto schopnost, a přišla s vojenským doporučením, to není politické doporučení, že je tady nějaký letoun 5. generace, tak my zcela správně a logicky vyjednáváme s tím dodavatelem, který má to nejlepší na trhu. Tím neříkám, že se ve finále ČR rozhodne jít touto cestou." Z jakého politického zadání armáda při zpracovávání svého vojenského doporučení vycházela?

Armáda sama o sobě nemůže rozhodovat o tom, jaké schopnosti mít či nemít. Na základě bezpečnostní a obranné strategie a souvisejících dokumentů a v kontextu mezinárodních závazků a bezpečností situace musí vzniknout obecné politické zadání, pro které armáda najde odpovídající řešení.

Bezpečnostní a obranná strategie procházejí v současné době revizí s ohledem na změněné bezpečnostní prostředí v Evropě po ruském útoku na Ukrajinu. V souvislosti s tím prochází revizí také Koncepce výstavby Armády České republiky 2030. To ovšem současně znamená, že vojenské doporučení pořídit letouny F-35 nemůže být opřeno o aktuální znění zásadních a určujících strategických dokumentů a jejich interpretaci. Schopnosti, které F-35 nabízí, také tyto dokumenty dosud nepožadovaly. Vojenské doporučení, na němž se generál Mikulenka podílel, tedy nemůže být opřeno o politické zadání, které by bylo detailně prodiskutováno mezi vládou a opozicí. A je tedy na místě se ptát, zda jde o svévolné armádní rozhodnutí, jak nyní de facto tvrdí ministryně obrany, nebo zda je vojenské doporučení podepřeno politickým rozhodnutím, jehož charakter je nejasný a nebyl ani v náznaku zveřejněn. Žádná z obou možností není dobrá.

Ze všeho, co dosud na téma jednání o pořízení F-35 padlo, vyplývá, že ministryně obrany Černochová odkazuje na vojenské doporučení armády, o němž říká, že jde o "rozhodnutí armády", a současně ve veřejném prostoru i v Parlamentu chybí jakýkoli náznak diskuse o koncepci, strategii a z nich vyplývajících úkolech pro české vzdušné síly, které by armádě umožňovaly zodpovědně rozhodnout, jaký typ letounu je nejvhodnější.

Nadzvukové letouny Česká republika potřebuje a nikdo relevantní tuto potřebu, jakkoli je udržování této schopnosti velmi nákladné, nezpochybňuje. Tím méně generál Mikulenka. Otázka, zda je potřebujeme, tak jako doposud, primárně k ochraně vzdušného prostoru vlastní země a zemí spojeneckých, nebo zda mají mít také schopnosti pronikat do vzdušného prostoru ovládaného protivzdušnou obranou nepřítele, nezazněla.

Kromě toho se v rozhovoru generál Mikulenka vyjádřil k dalším argumentům, kterými zastánci pořízení F-35 podporují svůj postoj: letouny budeme provozovat do roku 2070? „Technologický pokrok se neustále zrychluje a nikdo neví, jak budou vypadat vzdušné síly za 50 let. To už je spíše v rovině sci-fi.“ A také k problému, který se týká kapacity výroby F-35 a opožďujících se dodávek: „Nevidím žádnou potřebu urychleně podepisovat smlouvu na techniku, která stejně dorazí skoro za 10 let. Je tady argument, že se musíme postavit do fronty zákazníků, ale počet možných uživatelů F-35 je limitní a fronta se bude spíše zkracovat.“

Je pochopitelné, že takové výroky se ministryni obrany, která do rozhodnutí a vyjednávání o F-35 vložila nemálo úsilí i politického kapitálu, nelíbí. Je však současně velmi nešťastné, že racionální argumenty, které vstřícnou a kultivovanou formou generál Mikulenka nabízí, nebyly veřejně a dostatečně vydiskutovány dříve a před samotným rozhodnutím jednání o akvizici zahájit. Kdo zapochybuje, je obratem usazen s tím, že věci nerozumí a nechápe, jak nezpochybnitelný přínos pro naši bezpečnost F-35 znamená a že bez něho nebudeme platnými spojenci v rámci Aliance. Když zapochybuje zkušený pilot, generál a bývalý velitel vzdušných sil, je označen za korouhvičku a prý zpochybňuje vlastní doporučení. Zpochybňuje-li nyní ministryně obrany generálovu osobní integritu, nabízí se otázka, zda vlastně v důsledku nezpochybňuje i ono vojenské doporučení.

Zdroj: Twitter (X), iDnes

Tagy článku