,,Nesestřelitelný“ Kinžal - Putinova hypersonická dýka tvrdě narazila

,,Nesestřelitelný“ Kinžal - Putinova hypersonická dýka tvrdě narazila
Autor fotografie: Kremlin.ru, CC BY 4.0|Popisek: Raketa Kinžal a její nosič MiG-31
08 / 05 / 2023, 17:00

Svět zaujala zpráva o sestřelení ruské hypersonické střely Kinžal za pomoci amerického PVO PATRIOT na Ukrajině. Tento úspěch má mnoho politických, vojenských, technických i morálních konsekvencí.

Střela ChK-47M2 Kinžal je hypersonickou balistickou raketou, která je součástí arzenálu ruské armády od roku 2018. Na začátku břzena stejného roku tento typ rakety společně s dalšími pěti zbraněmi označil prezident Ruska Vladimír Putin za nové strategické vyzbrojení země. Primárně je Ch-47M2 Kinžal určen k likvidaci válečných lodá a protiraketové obrany hlavních ruských nepřátel, Američanů a jejich spojenců NATO. Podle ruských zdrojů je dosah střely 

 

K tomu využívá především vysokou rychlostí, až 10 M, překonat protivzdušnou obranu a cíl zasáhnout konvenční či jadernou hlavicí. V současnosti hypersonické zbraně jsou velice žádané a USA, Ruska i Čína a další věnují nemalé prostředky na jejich vývoj. Účinek hypersonických zbraní v cíli může být konvenční či jadernou hlavicí, ale i kinetickým nevýbušným tělesem ve formě kluzáku. Pouhý náraz tohoto kluzáku z wolframu, ochuzeného uranu nebo jiného velmi tvrdého materiálu probije loď nebo bunkry, ale zároveň při nárazu do země.

Hypersonické střely nejsou tak rychlé jako mezikontinentální balistické střely v konečné fázi letu, ale jsou schopny měnit svou trajektorii.

           

                                                  Zdroj: U.S. Government Accounting Office

 

Existují tři různé typy hypersonických zbraní bez kapacit ICBM: aerobalistické, kluzáky a řízené střely. Hypersonický aerobalistický systém je vypuštěn z letadla (Tu-22, MiG-31), urychlen na hypersonickou rychlost pomocí raketového motoru a poté následuje balistickou, což znamená bezmotorovou trajektorii. Systém KINŽAL, který ruské síly použily k útoku na Ukrajinu, je aerobalistická střela. Výhodou PVO u těchto střel je, že letí po balistické křivce, nevýhodou pro velení je, že může nést i jadernou zbraň a na rozhodování jsou jen sekundy. Obdobně tomu je u hypersonických střel s plochou dráhou letu. Svým způsobem nejnebezpečnější jsou kluzákové střely, tedy poslední generace hypersonických střel, jež je schopné manévrování v kterékoliv fázi letu. Rusko má k dispozici od roku 2019 střely AVANGARD. Zásadní nevýhodou hypersonických raket je jejich cena, proto se neočekává jejich masová produkce ani nasazení. A pokud Putin ztratil KINŽAL v přímém přenosu, bude hodně opatrný riskovat další.

KINŽAL je někdy přirovnáván k modernizované a upravené střele ISKANDER, jeho předností je nasaditelnost, tedy i proměnitelnost místa odpalu díky mobilnímu podvozku nebo letounům – nosičům. Střely AVANGARD využívají jako nosič ICBM typu TOPOL-M, BULAVA a další. Zatím nebylo kodifikováno, zda kinetické střely, jež mohou vyvolat seizmickou i tlakovou vlnu a způsobit škody velkého rozsahu, mají být drženy v kategorii konvenční zbraně, či zbraně hromadného ničení (ZHN).

 

Proti Ukrajině byly nasazeny střely KINŽAL, tedy jedny z nejstarších variant hypersonické zbraně a protizbraní byl americký systém MIM-104 PATRIOT, na nějž byli ukrajinští vojáci nedávno vycvičeni. PATRIOT byl poprvé zaveden v roce 1976 a již několikrát modernizován na verze PAC-1, PAC-2 a PAC-3. Kromě verze PAC-3 je cíl ničen s použitím přibližovacího detonátoru a výbuch vytváří vektorově orientovaný střepinový kužel či oblak. Součet rychlostí cíle a střepin vytváří na povrchu cíle enormní kinetické zatížení a destrukci, pokud není střepinami rovnou probíjen. Systém PAC-3 má schopnost „Hit-to-Kill“, tedy ničit přímým zásahem. PATRIOT byl primárně vyvinut jako obrana proti letounům, obrana proti balistickým střelám je doplňkové využití jeho kapacit a možností, kdy dosah je až 70 km na cíle ve velkých a středních výškách. Jak bylo uvedeno výše, balistické střely mají v konečné fázi letu vyšší rychlost než současné hypersonické střely. PATRIOT je tedy dostatečnou odpovědí.

I tak je nutná včasná detekce odpalu (ze země nebo ze vzduchu), identifikace cíle a v řádu milisekund upravovat palebné prvky v závislosti na směru a rychlosti cíle, aby střela vybuchla před cílem, a ne až za ním, nebo nedostatečně blízko vedle něj. Radiolokační vybavení, rychlost počítačů, obsluhy i systému jako celku je klíčová pro ničení cíle a vlastní přežití. A ukrajinští vojáci tuto schopnost se systémem PATRIOT potvrdili. Na počátku byly diskuze, zda byl zničen skutečně KINŽAL, neboť při dané rychlosti cíle i množství protistřepin dochází ke značné fragmentaci a rozptylu trosek na velké ploše. Takže ukrajinské velení nejdříve chladilo nadšení, ale nyní výsledky potvrdili také specialisté z USA.

Toto má samozřejmě další důsledky. Do povědomí se dostal fakt, že hypersonické zbraně, stejně jako všechny ostatní zbraně, nejsou nezničitelné. Proti každé zbrani dříve či později existuje účinná protizbraň. Rusku tímto klesá šance na prodej dalšího artiklu z položky zbrojní materiál. Po tancích a letounech, o něž trvale klesá zájem, je to další zásadní prohra. Ale znamená to i další závody ve zbrojení a investicích do nich. Ruská střela AVANGARD by měla dosahovat rychlosti až 20 M a na ni by PATRIOT již stačit nemusel.

 

Zdroj: theconversation.com, dw.com, rferl.org, cnn.com, wikipedia.org

Tagy článku