Blesková čistka ve státním podniku VTÚ - úspěšný ředitel Petr Novotný byl odvolán

Blesková čistka ve státním podniku VTÚ - úspěšný ředitel Petr Novotný byl odvolán
Autor fotografie: foto: VTÚ
16 / 11 / 2022, 17:30

Ke dni 15. listopadu 2022 byl z funkce ředitele VTÚ, s.p. odvolán Petr Novotný. Ministerstvo obrany jako důvod odvolání uvádí nespokojenost zaměstnanců podniku s vedením podniku a jeho jednotlivých odštěpných závodů. Nejen s ohledem na dlouhodobé úspěšné předchozí působení Novotného v čele VTÚ letectva a PVO jde o velmi podivný argument. VTÚ stabilně vykazuje velmi dobré ekonomické výsledky a podílí se na strategických zakázkách MO.

Ministerstvo obrany ve své tiskové zprávě dále uvádí: "Na problémy týkající se především komunikace byli ze strany zástupců odborů i zaměstnanců mimo odborovou organizaci opakovaně upozorňováni náměstek pro řízení sekce majetkové MO Filip Říha i ministryně obrany Jana Černochová.

Na základě těchto informací rozhodlo vedení ministerstva obrany o odvolání ředitele Novotného ke zmíněnému datu z důvodu dlouhodobé neudržitelnosti situace."

Státní podnik VTÚ přitom na rozdíl od dlouhodobě ztrátového VOP CZ dlouhodobě funguje velmi dobře a podílí se na významných strategických zakázkách Ministerstva obrany. Argumentovat při stabilních výsledcích podniku nespokojeností zaměstnanců připomíná dobu, jejíž konec před 33 roky si připomínáme právě v těchto dnech.

Petr Novotný působil ve vedoucích pozicích VTÚ dlouhé roky. Je nestandardní, aby byl ředitel úspěšného podniku s miliardovými tržbami odvoláván kvůli nespecifikované nespokojenosti zaměstnanců.

Personální destabilizace klíčového státního podniku resortu MO, který řeší aktivně a hlavně úspěšně strategické projekty ministerstva a armády, jako je zavádění radarů MADR a protivzdušného systému SHORAD (SPYDER), je ve stávající bezpečnostní situaci obrovským hazardem.

Podle informací redakce nebyl odvolán jen Novotný, ale také respektovaný ředitel VTÚ Pozemního vojska ve Vyškově, generál Ján Gurník, a další lidé z vedení podniku. MO tak ve stabilně úspěšném podniku VTÚ provádí bez varování bleskové a zásadní čistky, a jeho personální politika není příliš srozumitelná.

VTÚ patří mezi státní podniky zřizované Ministerstvem obrany. Je tvořen Vojenským technickým ústavem letectva a protivzdušné obrany (Kbely), Vojenským technickým ústavem pozemního vojska (Vyškov) a Vojenským technickým ústavem výzbroje a munice (Slavičín).

Hlavním předmětem jeho činnosti je uspokojování strategických a dalších podstatných zájmů státu v oblasti obrany a bezpečnosti a rozvoje schopností Armády České republiky a dalších ozbrojených bezpečnostních sborů a integrovaného záchranného systému výkonem činností průmyslové a obchodní povahy při zajišťování dodávek a služeb potřebných pro zabezpečení obrany a bezpečnosti České republiky a plnění závazků vyplývajících z členství České republiky v NATO a EU.

Realizace aplikovaného výzkumu a vývoje, výroby a modernizace výzbroje a techniky Armády České republiky a dalších ozbrojených bezpečnostních sborů a integrovaného záchranného systému s přednostní realizací dodávek a služeb podstatných pro zabezpečení obrany a bezpečnosti České republiky.

Poskytování technických, vojensko-technických, technicko-organizačních a technicko-ekonomických služeb, řešení, činností a procesů, spojených nebo souvisejících s rozvojem schopností Armády České republiky a dalších ozbrojených bezpečnostních sborů a integrovaného záchranného systému ve vybraných oborech a technologiích.

Provádění zahraničního obchodu s vojenským materiálem.

Zdroj: Ministerstvo obrany, vtusp.cz

Tagy článku