Kam až může zajít zášť k lidem, kteří položili životy za vlast (komentář Lumíra Němce)

Kam až může zajít zášť k lidem, kteří položili životy za vlast (komentář Lumíra Němce)
11 / 01 / 2020, 09:00

Ve stínu událostí mezinárodního významu, jako bylo zabití íránského generála nebo odvetný íránský útok na americké základny v Iráku, upadla do pozadí domácí událost. Nemá sice takový dosah jak výše zmíněné, ale pro Českou republiku a hlavně pro společnost rozhodně význam má.

Pražské vrchní státní zastupitelství podalo obžalobu na člověka, který podle kriminalistů svými diskusními příspěvky schvaloval smrt českých vojáků v Afghánistánu. Za podporu a propagaci terorismu hrozí obviněnému pět až 15 let vězení. Policie obvinila i jiného muže, který v Praze vylepil letáky oslavující smrt českých vojáků v Afghánistánu. I zde je stíhán za spáchání zvlášť závažného zločinu podpora a propagace terorismu a přečinu podněcování k trestnému činu. Trest za podobný čin již padl v minulosti. Rok vězení s podmínečným odkladem na 30 měsíců dostal v srpnu 2015 u Obvodního soudu pro Prahu 6 Michal Kesudis z Ostravy.

Osobně jsem velmi rád, že se policie podobnými případy zabývá a že se daří tato individua dostat před soud. Vždy když dojde k nějaké podobné tragické události, tak  se mi zvedne žaludek z těch lidí, kteří tuto smrt oslavují. Nevycházím z údivu, kam až může zajít lidská zášť k lidem, kteří položili své životy během služby vlasti. Ať se to někomu líbí nebo ne, tak je faktem, že naši vojáci sloužící v zahraničí plní úkoly, které vyplývají z našich závazkům vůči spojencům, ale hlavně slouží naší vlasti, bojují s terorismem tam kde má lůno a tímto bojem chrání i občany u nás doma. V Iráku i Afghánistánu jsem strávil nějaký ten pátek. Svou práci jsem měl rád, ale nikdy jsem to nebral jako poslání, prostě mě to bavilo. O jedné věci jsem však přesvědčen. Když si budeme s teroristy „hrát“ na jejich písečku, tak máme velkou šanci, že nebudou mít kapacity svoje zrůdné myšlenky a požadavky šířit dál na západ do Evropy. Islámský stát je názorným příkladem. Před pěti lety byl ISIS v plné síle a útokem na redakci Charlie Hebdo se spustila vlna teroristických útoků Evropou. Tak jak ISIS ztrácel na síle, ubývalo i sofistikovaných teroristických útoků.

Važme si proto našich vojáků, ať už bojují v jakékoliv části světa. Uvědomme si, že plní své povinnosti v těžkých podmínkách a nasazují život i za nás doma. Nedovolme, aby byli dehonestováni různými individui, kteří využívají sílu sociálních sítí a z klidu obyváku kydají špínu všude kolem. Jsem si jistý, že žádný z těchto kydalů bláta by to těm klukům do očí nikdy neřekl. Na to tito internetoví hrdinové nemají koule.

 

Autor: Lumír Němec

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace