foto: Mil.in.ua / Public domain/Batyar
Před šesti měsíci byl Batyar jen na papíře, dnes vyplňuje mezeru mezi dálkovými drony AN-196 Ljutyj a kamikaze drony. A ještě funguje jako velmi levná kamufláž.
Co by se asi stalo, kdyby Rusko skutečně napadlo Evropu? Starý kontinent je zavalený byrokracií a vývoj jakékoliv zbraně trvá neskutečně dlouhou dobu. Zatímco německé IRIS-T už fungují na Ukrajině bezvadně dlouhé měsíce, úřední šiml v Německu je ještě stále nepustil do armády. Výroba munice a zbraňových systémů se rozbíhá neskutečně pomalu. Agresor by asi počkal, než by naskočila sériová výroba a rekruti by byli přemluveni k oblečení uniformy. Batyar byl před šesti měsíci jen na papíře, aktuálně už se chystá na ruskou infrastrukturu a k misím týkajícím se zmatení nepřítele.
Batyar podobný UAV Šáhid-136
Parametrově a vzhledem se Batyar podobá rusko-íránskému Šáhid-136, ale společného mají jen velmi málo, jsou si jen vzhledově velmi podobné. Ruský dálkový dron má dosah přes dva tisíce kilometrů, Batyar má podle militarnyi.com schopnost doletět na vzdálenost 800 kilometrů. Jenže Ukrajinci se zásadním způsobem soustředili na jeho modulárnost. Dron váží s veškerým vybavením šedesát kilogramů a v konfiguraci s dlouhým doletem má hlavici, která váží osmnáct kg. Jenže snížením množství paliva pro misi do sta kilometrů lze zvýšit užitečné zatížení až na třicet kilogramů. To už je dost podstatný rozdíl a Batyar v té chvíli může fungovat prakticky jako kamikaze dron.
AN-196 Ljutyj už je dost těžký
Konstruktéři se zaměřili na modulárnost a nízkou hmotnost. Vlajková loď ukrajinských dálkových dronů AN-196 Ljutyj váží při plné vzletové hmotnosti 300 kilogramů. Už potřebuje ranvej nebo specializovanou infrastrukturu. Batyar může být vypuštěn z katapultu nebo vozidla. Navíc byl kladen důraz na to, aby byl dron schopen při nekritickém zásahu pokračovat v misi, alespoň podle Tech Ukraine. A v neposlední řadě je tu také cena. AN-196 Ljutyj stojí již kolem 100 000 dolarů. Cena Batyaru je na 25 000 amerických dolarů. A jako vábnička bez elektronického vybavení stojí 3 500 dolarů.
.jpg)
Batyar jako kamufláž
Návnady jsou dnes běžnou součástí taktiky Ukrajinců při útocích na ruskou infrastrukturu. Do vzduchu jsou zcela záměrně posílány bezcenné drony jako kamufláž k odlákání a vyčerpání ruské PVO, aby se skutečné nosiče dostaly k cíli. Batyar je svou velikostí dost ideální, je snadněji zachytitelný než středně velké drony typu Baba Jaga. Ukrajinci nepopírají, že při vývoji používají technologie ze západu. A za 25 000 dolarů je muziky opravdu hodně. Dron má pokročilou navigační sadu. Moderní anténa CRPA obsluhuje optický navigační systém, který by měl být vysoce odolný proti elektronickému boji (EW).

Moderní technologie s CRPA anténou
Optický systém porovnává krajinu v reálném čase se satelitními snímky, aby upravil svou letovou dráhu. Ačkoli je citlivý na změny ročních období nebo poškození na bojišti, algoritmy strojového vidění mu pomáhají zůstat na správné cestě. Neuvěřitelné je, že pokud je optický systém vyřazen, nastupuje inerciální navigace se satelitní korekcí. Opět přes anténu CRPA. Zajímavé je, Ukrajinci při vývoji použili ukořistěné ruské CRPA antény Kometa. Výrazně to pomohlo snížit cenu vývoje. Dron má navíc kameru pro manuální pilotáž, takže když je nejhůř, operátor řídí Batyar přímo z konzole a jen z ní.
Batyar určitě není výstřelem sofistikovaných technologií. Současné západní drony jsou někde úplně jinde, ale jedná se o pragmatický stroj s nízkou cenou, vysokým výrobním potenciálem, který prostě bude plnit svůj účel. A tím jsou útoky na ruskou strategickou infrastrukturu. Ukrajinci přenesli válku Rusům domů, aktuálně mají hlavní zásluhu AN-196 Ljutyj, ale drony Batyar je velmi brzy doplní významným způsobem. Kyjev letos vyrobí více než čtyři miliony UAV, číslo, které mění válku na Ukrajině a odsouvá doposud dominantní dělostřelectvo na druhou pozici. Ukrajinci dělají vše, aby zachránili svojí zemi před ruským agresorem a je jedině dobře, že jim v tom pomáhají západní technologie.
Tagy