Nevyřčené, ale zjevné: Ministerstvo obrany pro ODS. Ostatní varianty jsou mimo hru

Nevyřčené, ale zjevné: Ministerstvo obrany pro ODS. Ostatní varianty jsou mimo hru
Autor fotografie: Ministerstvo obrany, army.cz|Popisek: Ministerstvo obrany
01 / 11 / 2021, 11:00

Podle spekulací, které zazněly v nedávné minulosti, ale i podle obecného očekávání, je hlavní kandidátkou na post ministryně obrany dosavadní předsedkyně výboru pro obranu Jana Černochová (ODS). Jmen, která připadají do úvahy, nemají koalice SPOLU i koalice Pirátů a STAN mnoho, ale řadu vhodných kandidátů najdeme především mezi poslanci Výboru pro obranu. Kromě Jany Černochové zcela určitě může na obranu s jasnou koncepcí přijít například Jan Bartošek (KDU-ČSL). Podle středeční informace Lidových novin jej ale KDU-ČSL nominuje do funkce místopředsedy sněmovny. Posiluje to pravděpodobnost, že do ministerského křesla usedne zástupce ODS. Jakékoli jiné řešení by z pohledu personálních kapacit ostatních stran v podstatě postrádalo logiku.

Při sestavování nové vlády, které mnozí sledují v mimořádnou netrpělivostí, hrají podle vyjádření čelních představitelů obou koalic klíčovou a primární roli programové otázky. Otázky personálního obsazení funkcí ve vládě i ve sněmovně ale nejsou nedůležité, protože jména konkrétních kandidátů jsou pro formulované programové priority jasnou garancí.

Kandidátkou do funkce předsedkyně PSP je Markéta Pekarová-Adamová (TOP09), na místopředsednické posty nominuje ODS pravděpodobně Jana Skopečka a KDU-ČSL svého místopředsedu Jana Bartoška, který již zkušenost s výkonem sněmovní funkce má - vykonával ji v letech 2014-2017. V následujícím období byl členem Organizačního výboru, a také výborů pro bezpečnost a pro obranu. Patřil k nejviditelnějším a nejaktivnějším poslancům, a spekulace o tom, že právě on zamíří za koalici SPOLU na Ministerstvo obrany nebyly překvapením. Tím, že bude zřejmě nominován do pozice ve vedení Poslanecké sněmovny, takové úvahy končí.

Nominace Jana Bartoška na post místopředsedy PSP naznačuje zřejmou shodu na obsazení funkce ministra obrany. Podle dosavadních výstupů z koaličních jednání je v podstatě jisté, že rezort obrany připadne ODS.

Jana Černochová byla členkou Výboru pro obranu (Výboru pro obranu a bezpečnost v té době) od svého prvního zvolení poslankyní v roce 2010, místopředsedkyní Výboru pro obranu v letech 2011-2013, ověřovatelkou v období 2013-2017, a předsedkyní v letech 2017-2021. S ohledem na dobu, kdy do sněmovny přišla, nelze Janě Černochové s čistým svědomím předhazovat diskutabilní projekty, zejména problematickou akvizici KBVP Pandur II, ale ani problém s propadem výdajů na obranu v době po hospodářské krizi roku 2008.

V průběhu právě skončeného funkčního období vedla Výbor pro obranu velmi čitelným a především ve vztahu k Ministerstvu obrany konstruktivním způsobem, a to i přes zřejmou obecně konfliktní politickou situaci mezi vládou a opozicí. Obrana státu je nepochybně věcí politickou, ale v civilizované demokratické zemi musí na jejích principech panovat obecná shoda. Ministerstvo obrany požívalo, zejména za ministra Metnara, v klíčových otázkách modernizace i nasazení ozbrojených sil podpory Výboru pro obranu.

Pokračování v modernizačním procesu AČR, jeho zefektivnění a racionalizace, urychlení akvizic, kde je to možné, využitím nákupů mezivládními dohodami a přímým oslovením výrobců, a další růst výdajů na obranu ke 2 % HDP v roce 2025. Na tom ostatně panuje všeobecná shoda mezi stranami ve sněmovně. Ministerstvo obrany obsazené zástupcem ODS je logické také v situaci, kdy další silový rezort, Ministerstvo vnitra, obsadí koaliční partner – v tomto případě patrně Vít Rakušan z hnutí STAN. V koaličních vládách šlo v minulosti o nepsané pravidlo.

Tagy článku