Nezničitelné raketomety HIMARS a bezmocní Rusové

Nezničitelné raketomety HIMARS a bezmocní Rusové
Autor fotografie: U.S. Army photo by Capt. Angelo Mejia, 5th Mobile Public Affairs Detachment – https://www.dvidshub.net/image/7231880/1-14th-far-conducts-hirain-exercise-part-defender-europe-22, Volné dílo|Popisek: Ilustrační fotografie systému HIMARS
08 / 11 / 2022, 08:00

Podle portálu Politico anonymní zástupce amerického ministerstva obrany uvedl, že se Rusům nepodařilo zničit žádný ze salvových raketometů HIMARS, které Ukrajině předaly Spojené státy.

Úřady v Kyjevě obdržely z Washingtonu 20 takových odpalovacích zařízení, která podle expertů umožňují efektivně zasahovat cíle na ruské straně fronty. Díky těmto zbraním začaly ukrajinské jednotky precizně útočit na nepřátelské cíle v týlu fronty, včetně skladů munice a paliva na okupovaných územích. Dříve nebylo možné takové operace provádět a od nasazení raketometů HIMARS prakticky došlo k zastavení ruských územních zisků a začalo pozvolné stahování.

Video: YouTube

 

HIMARS se používají snadněji a rychleji a také jsou přesnější než ruské MRLS jako Směrč nebo Uragan. Střela může být odpálena 2-3 minuty po zaparkování vozidla, které je připraveno k odjezdu o 20 sekund později.

,,Ukázalo se, že Ukrajinci jsou dokonale schopni zacházet s tímto typem zbraní, což přiznal i samotný Pentagon,“ říká Kuczyński a upozorňuje, že srovnávat postsovětské MLRS s HIMARS je jako srovnávat sovětskou volhu s mercedesem.

Podle amerického činitele citovaného webem Politico se v nadcházející zimě očekává stabilizace frontové linie v okolí Charkova a Bachmutu. V nadcházejících týdnech je přitom možné, že dojde k zintenzivnění bojových akcí v okolí Chersonu.

Anonymní zástupce amerického ministerstva obrany tvrdí, že na jaře lze očekávat nárůst nepřátelských akcí ze strany ukrajinských i ruských sil.

Informátor Politico dodal, že Ukrajina stále potřebuje značné množství munice, zejména dělostřeleckých granátů. Odhaduje se, že ukrajinské síly vystřelí 4 000 až 7 000 granátů každý den, zatímco ruské síly až 20 000.

Američan také připomněl, že zatím americká administrativa vyčlenila na pomoc Ukrajině téměř 19 miliard dolarů, z nichž většina byla přidělena Ukrajině po začátku ruské agrese.

Zdroj: NEXTA, tvp.info

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace