Ničivý ruský trumf do války. Raketomet TOS-2 Tosočka byl představen na odložené vojenské přehlídce

Ničivý ruský trumf do války. Raketomet TOS-2 Tosočka byl představen na odložené vojenské přehlídce
Autor: Vitaly V. Kuzmin (CC BY-NC-ND)
24 / 06 / 2020, 14:00

Na odložené vojenské přehlídce, která se konala na počest 75. výročí konce druhé světové války, poutal na sebe velkou pozornost raketomet TOS-2 Tosočka. Vojenská přehlídka se měla tradičně konat 9. května, ale kvůli koronavirové pandemii byla uspořádána až dnes.

Rusko má ve výzbroji mobilní raketový systém TOS-1A, o němž jsme na SM psali nedávno. Účinek této zbraně je opravdu ničivý. Raketomet byl poprvé ostře vyzkoušen na konci 80. let v neúspěšné válce v Afghánistánu, nicméně veřejnost jej měla možnost vidět až v roce 1999, kdy byla zbraň představena v Omsku.

Nyní byl poprvé prezentován nový raketomet TOS-2 Tosočka, lehčí vylepšená varianta systému TOS-1A, na odložené vojenské přehlídce v Moskvě k připomínce 75. výročí vítězství nad nacistickým Německem. Raketomet má kromě jiného nabídnout ještě ničivější a efektivnější sílu a větší dosah raket. Tosočka je navržena k likvidaci nepřátelských opevnění, obrněných vozidel, budov a živé síly protivníka.

Raketomet je integrován tentokrát s kolovým podvozkem tříosého terénního vojenského vozidla Ural-63706-0120. Tato změna má zajistit zvýšenou mobilitu systému. Zapracovány byly změny týkající se lepší ochrany posádky, pancéřová kabina poskytuje účinnou ochranu nejen proti ručním zbraním, ale i úlomkům dělostřelecké palby.

Podle ruských zdrojů Tosočka může vypálit rakety ráže 220 mm s termobarickou a zápalnou hlavicí s vylepšenou přesností. Jejich dosah má činit v rozmezí 3,5-10 km. Ničivý efekt je dán uvolněním oblaku hořlavého aerosolu do vzduchu při použití termobarické rakety. Systém je rovněž vybaven komputerizovaným systémem ovládáním palby, inerciální navigací a vylepšenými zaměřovacími systémy.

Tosočka je schopná operovat i v městském terénu, uplatnění najde ale také v hornatých podmínkách. Pro vojsko znamená tato zbraň vítanou a výkonnou posilu, která jde ve šlépějích úspěšně vyvinutých ruských raketometů v minulosti.

Vojenská přehlídka tentokrát po koronavirové pauze

Vojenská přehlídka, která se konala s více než měsíčním zpožděním kvůli koronavirové pandemii, přinesla tradiční přehlídku starší  i moderní ruské techniky. Zúčastnilo se jí přibližně 14 tisíc vojáků a přes 200 kusů techniky. Z ní zaujaly kromě raketometů TOS-2 Tosočka a TOS-1 rovněž tanky T-80BVM a T-90M, T-14 Armata, legendární T-34, samohybná houfnice Koalice-SV, komplet protivzdušné obrany Pancir-SM, Buk M-3 a mnohé další. Ve vzduchu pak defilovala necelá osmdesátka letounů či vrtulníků, z nichž můžeme zmínit ikonický bombardér Tu-95, Tu-160, MiG-29 nebo Su-24.

 

Zdroj: Army Recognition

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace