Nikdo nebude dávat Turecku ultimátum, vzkazuje Američanům Ankara ohledně nákupu ruských protivzdušných kompletů

Nikdo nebude dávat Turecku ultimátum, vzkazuje Američanům Ankara ohledně nákupu ruských protivzdušných kompletů
14 / 06 / 2019, 11:00

Turecký ministr zahraničí Mevlüt Cavusoglu se v úterý ohradil vůči USA, které hrozí, že pokud Ankara neustoupí od pořízení ruských protivzdušných systémů S-400, bude vyškrtnuta z programu F-35.

Úřadující šéf Pentagonu Patrick Shanahan zaslal před několika dny tureckému ministrovi obrany Hulusi Akarovi obrany dopis, v němž přibližuje americký plán na možné vyřazení Turecka z programu F-35, na němž se Erdoganův režim podílí dodávkami komponentů pro letoun 5. generace. Shanahan informoval v dopise tureckého ministra obrany o tom, že americká vláda zastaví tureckou participaci na programu F-35, pokud Turecko nevycouvá z kontraktu na dodávku ruských protivzdušných kompletů S-400.

Turecko tyto podmínky USA odmítá a turecký ministr zahraničí Mevlüt Cavusoglu je označil za ultimátum, kterému však Ankara nevyhoví. ,,Odmítáme formulaci dopisu, který je adresován našemu ministrovi obrany (Hulusi Akarovi). Nikdo nebude dávat Turecku ultimátum," prohlásil v úterý Cavusoglu. Potvrdil tak slova prezidenta Recepa Erdogana, který již několikrát zopakoval, že dodávka systémů S-400 je hotovou věcí a Turecko na americké podmínky v žádném případě nepřistoupí.

Vyřazení Turecka z programu F-35 tak nabývá stále reálnějších obrysů, protože Ankara má převzít protivzdušné komplety S-400 na konci července. Turecko by v tomto důsledku nedostalo 100 nasmlouvaných letounů F-35 a ukončil by se výcvik jejich pilotů na amerických základnách.

 

Zdroj: rt.com

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace