Nikdo nebude dávat Turecku ultimátum, vzkazuje Američanům Ankara ohledně nákupu ruských protivzdušných kompletů

Nikdo nebude dávat Turecku ultimátum, vzkazuje Američanům Ankara ohledně nákupu ruských protivzdušných kompletů
14 / 06 / 2019, 11:00

Turecký ministr zahraničí Mevlüt Cavusoglu se v úterý ohradil vůči USA, které hrozí, že pokud Ankara neustoupí od pořízení ruských protivzdušných systémů S-400, bude vyškrtnuta z programu F-35.

Úřadující šéf Pentagonu Patrick Shanahan zaslal před několika dny tureckému ministrovi obrany Hulusi Akarovi obrany dopis, v němž přibližuje americký plán na možné vyřazení Turecka z programu F-35, na němž se Erdoganův režim podílí dodávkami komponentů pro letoun 5. generace. Shanahan informoval v dopise tureckého ministra obrany o tom, že americká vláda zastaví tureckou participaci na programu F-35, pokud Turecko nevycouvá z kontraktu na dodávku ruských protivzdušných kompletů S-400.

Turecko tyto podmínky USA odmítá a turecký ministr zahraničí Mevlüt Cavusoglu je označil za ultimátum, kterému však Ankara nevyhoví. ,,Odmítáme formulaci dopisu, který je adresován našemu ministrovi obrany (Hulusi Akarovi). Nikdo nebude dávat Turecku ultimátum," prohlásil v úterý Cavusoglu. Potvrdil tak slova prezidenta Recepa Erdogana, který již několikrát zopakoval, že dodávka systémů S-400 je hotovou věcí a Turecko na americké podmínky v žádném případě nepřistoupí.

Vyřazení Turecka z programu F-35 tak nabývá stále reálnějších obrysů, protože Ankara má převzít protivzdušné komplety S-400 na konci července. Turecko by v tomto důsledku nedostalo 100 nasmlouvaných letounů F-35 a ukončil by se výcvik jejich pilotů na amerických základnách.

 

Zdroj: rt.com

Tagy článku