Autor fotografie: Tony Hisgett, flickr (CC BY 2.0) |Popisek: F-16
Podle agentury Bloomberg může Ukrajina dostat od Nizozemí dlouho žádané letouny F-16. Pro Nizozemí by se mohlo jednat o nepřímou odplatu za sestřelený let MH-17 v roce 2014, který prokazatelně zavinili proruští separatisté, a na jehož palubě bylo 193 Nizozemců.
Ukrajina dlouhodobě žádá po západní koalici států dodání letounů F-16. USA sice tento požadavek samy zamítly, nicméně povolily reexport těchto strojů ze strany ostatních provozovatelů. O tom, že šance na dodání letounů F-16 může být za současných podmínek ještě příznivější, svědčí skutečnost, že se evropští premiéři, britský předseda vlády Rishi Sunak a jeho nizozemský protěješk Mark Rutte vyslovili pro zformování širší mezinárodní koalice, která by pomohla Ukrajině nakonec získat zmíněné letouny (SM informoval).
Britští premiéři Rishi Sunak a Mark Rutte stojí u iniciativy, vzešlé z nedávného jednání na summitu Rady Evropy, která by má za cíl pro Ukrajinu stíhače F-16 získat, uvedl britský deník The Guardian. Oba přední evropští státníci se v tomto směru dohodli na tom, že se budou snažit vybudovat širší ,mezinárodní koalici, na jehož konci mají být uspokojeny Zelenského požadavky. Nejednalo by se jen o samotné F-16, ale také nezbytný výcvik pilotů a další přidružené vybavení.
Podle agentury Bloomberg může samo Nizozemí poslat Kyjevu nespecifikovaný počet letounů, hovoří se až o 24 strojích, které by mohl Amsterodam poskytnout napadenému státu, který se již od února 2022 brání ruskému vojenskému vpádu. Nicméně celkový počet letounů, který by byl dodán Ukrajině, může oscilovat. Pokud by se tak v nadcházejících měsících skutečně stalo, pro Nizozemí by transfer letounů měl pikantní nádech pomsty Rusku.
V červenci 2014 totiž prokazatelně sestřelili proruští separatisté protivzdušným systémem Buk, který dostali z Ruska, let MH-17 mířící z Amsterodamu do malajsijského Kuala Lumpuru 298 lidmi na palubě. Všichni pasažéři zemřeli včetně 198 Nizozemců. Separatisté i Moskva vehementně popírali, že by to byla jejich vina a v roce 2015 Rusko cíleně zablkovalo malajsijský návrh v Radě bezpečnosti OSN, aby byli viníci tragédie popohnáni před mezinárodní tribunál.
Pokud by Ukrajina dostala od Nizozemí letouny F-16, které již dlouho žádá, mohlo by to spustit dominový efekt v Evropě mezi jejich provozovateli. Kyjev potřebuje podle svých slov 4 letky strojů F-16, celkem 48, které by kromě jiného pomohly osvobodit ukrajinské území od ruských invazorů.
Zdroj: Bloomberg, Kyiv Independent