NLAW? To jsou ATGM, co zastavily ruské kolony na Ukrajině v roce 2022, řádí i v Kursku

NLAW? To jsou ATGM, co zastavily ruské kolony na Ukrajině v roce 2022, řádí i v Kursku
Autor fotografie: GoodFon / Public domain|Popisek: NLAW
16 / 08 / 2024, 07:00

Moderní přenosné protipancéřové systémy (ATGM) zásadním způsobem ovlivnily počátek konfliktu na Ukrajině a mají výrazný vliv na používanou bojovou taktiku doposud.

Vladimir Putin a celý Kreml si zřejmě představovali invazi na Ukrajinu v roce 2022 jako procházku růžovým sadem. Představy byly zřejmě takové, že operace bude probíhat stejným způsobem jako v roce 2014 při anexi Krymu a konfliktu na Donbase. Rusové se přepočítali. Diktátor z Moskvy zřejmě měl jen velmi špatnou představu o tom, jak se ukrajinská armáda změnila, připravila a zesílila. Kyjev za oněch osm let udělal velký pokrok i v ekonomické oblasti. I přesto se předpokládalo, že ruský útok Ukrajinci vydrží jen několik dní. Kromě MANPADS (přenosné protivzdušné systémy) zastavily postup Rusů především moderní ATGM, mezi které patří i NLAW.

NLAW a Javelin legendami 

 

Prakticky legendou se staly americké FGM-148 Javelin a na NLAW se trochu zapomnělo. Dlouhé ruské invazní kolony byly postupně rozstříleny pomocí těchto ATGM a třeba i za pomoci vynikajících ukrajinských Stugna-P. Střely jsou schopné zasahovat tanky na horní části věže, kde je minimální pancíř a jejich tandemové kumulativní hlavice si dokáží poradit jak s kompozitní ochranou s lamelovými a keramickými výztuhami, tak s reaktivním pancířem (ERA) zároveň. Stojící ruské kolony nákladních vozidel, obrněnců a MBT byly ideálním cílem. Ukrajinci měli k dispozici několik tisíc ATGM celkově a bohatě jich využili. Značnou část práce odvedly MANPADS jako Starstreak nebo legendární americké Stingery. NLAW v tom hrály nezanedbatelnou roli. 

NLAW je společný švédsko-britský produkt. Londýn již před válkou dodal Kyjevu dva tisíce těchto systémů a dalších 1 615 v březnu 2022, několik dní po zahájení ruské agrese. Jen tato čísla hovoří o tom, že ATGM měly na počátek konfliktu výrazný vliv. Ukrajinci sami avizovali, že NLAW a Javeliny působí ruským obněcncům mnohem větší škody než zbraně sovětské, potažmo ruské provenience. Velká Británie se ještě v březnu 2022 zavázala dodat dalších šest tisíc kusů a podle anglické Wikipedie stály NLAW za zničením 30 až 40 % zničených ruských tanků. Velká konkurence pro Javeliny. Některé systémy ukořistili Rusové a údajně je předali Íránu jako satisfakci za dodání Śáhídů-136, v Rusku Geranů-2

NALW je protitankový raketový systém odpalovaný z ramene a je schopen zaútočit na tank shora. Pochopitelně může ničit jakákoliv obrněná vozidla a MBT je podle AT je schpen T-90M, T-80BVM a T-72B3, tedy nejmodernější ruské tanky, zničit na vzdálenost až 800 metrů s tím, že jinak je maximální dostřel  jeden kilometr.  Právě blízká vzdálenost střelce je jedním z nejnebezpečnějších aspektů ATGM, kdy osádka tanku má jen velmi málo času na reakci. Aktuálně proti PTŘS existuje jen jediný účinný systém aktivní ochrany a tím je izraelský Trophy. Zesílení pancířů to již nevyřeší. Zpětný ráz systému po výstřelu je velmi malý a činí z NALW zbraň vhodnou do stísněných prostor, tedy k městskému boji. Tuto vlastnost Javeliny nemají, ale mají vyšší účinný dostřel, 2 500 metrů. 

NLAW

Dvojí akcelerace NLAW a likvidace ruských vozidel

 

Váha systému je 12,5 kilogramu, střela váží 6,5 kilogramu s hlavicí o váze 1,8 kilogramu. Podle Defence Industry je NLAW střela typu vystřel a zapomeň. Raketa má dvojí pohon, nejprve zapalovací zařízení, které střelu dostane do vzduchu, proto malý zpětný ráz a malá stopa paliva při výstřelu. Pak se zapálí hlavní raketa a následně dojde k využití predikovaného systému přímé viditelnosti. Operátor sleduje opticky cíl po dobu až tří vteřin, software v hlavici zaznamená určenou techniku a raketa už se následně navádí sama pomocí inerciálního naváděcího systému. Střela má dva režimy. OTA je proti obrněným cílům a nalétává shora, DA je proti neobrněným objektům. 

NLAW je převážně vyráběn ve Velké Británii, nepochybně i díky úspěchům na Ukrajině už si našel celou řadu operátorů včetně Švýcarska, Malajsie nebo Indonésie. Nákup plánuje Francie. Bylo by velmi naivní se domnívat, že vůči moderním ATGM jsou zranitelné jen ruské tanky. Západní provenience by měla stejné potíže. Konflikt v Gaze a ztráty Merkav nebo Namerů to jen prokazují. NALW podle výše vloženého příspěvku ze sítě X aktuálně řádí i v Kurské oblasti. Budoucnost je v aktivní ochraně a ATGM společně s UAV zcela mění tvář moderního bojiště. Relativně levné zbraňové systémy nutí velmoci k ještě větší sofistikaci svých zbraní, což s sebou nese velké náklady.

 

Tagy článku

-->