Norsko hlásí ,,unikátní" problém: Nespolehlivý brzdící padák u letounů F-35

Norsko hlásí ,,unikátní&quote; problém: Nespolehlivý brzdící padák u letounů F-35
Autor: flickr.com (CC BY-SA 2.0)|Popisek: norská F-35
21 / 10 / 2019, 18:00

Norsko má potíže s brzdícími padáky u svých letounů F-35, které jsou jako jediné jimi vybaveny kvůli kluzkým a mokrým dráhám.

Norsko, které patří ke státům, jež provozují letoun 5. generace F-35, má problémy s brzdícími padáky u těchto strojů. Přesněji řečeno, nesplňují standardy spolehlivosti. Norské letouny F-35 jsou jako jediné vybaveny brzdícími padáky, aby zpomalily přistání letounu v chladných podmínkách na mokrých drahách, které jsou v Norsku.

,,Brzdící padák nefunguje tak, jak jsme očekávali," prohlásila v rozhovoru pro portál Defense News norská šéfka letectva Tonje Skinnarlandová. Norsko má v rámci spolehlivosti požadavek, aby z 10 000 použití neselhal brzdící padák více než jednou. Již při jeho testování v minulém roce ale bylo vyhodnoceno, že nesplňuje standardy spolehlivosti.

Server Defense News uvedl, že právě brzdící padák selhává více, než je obvyklé, a proto norské vzdušné síly spolupracují s Pentagonem na odstranění tohoto problému. Ten má být podle plánu odstraněn před začátkem příští zimy. Ve spolupráci s Pentagonem tak budou muset být na padácích provedeny úpravy a designové modifikace, aby byly problémy odstraněny.

Zajímavé je, že i když Norsko je jedinou zemí, která provozuje F-35 s brzdícím padákem, i Nizozemí si pohrávalo s myšlenkou, že si brzdící padák pořídí, nakonec bylo rozhodnuto o tom, že Nizozemí nevyčlení finanční prostředky k jejich nákupu, uvedl server Defense News s odkazem  

 

Zdroj: defensenews.com
.

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace