Norsko posiluje PVO. Pozemní vojsko budou chránit střely IRIS-T

Norsko posiluje PVO. Pozemní vojsko budou chránit střely IRIS-T
Popisek: protivzdušný systém se střelami IRIS-T na podvozku upraveného M113F4
26 / 11 / 2019, 11:00

Norsko obnovuje protivzdušnou obranu svého pozemního vojska. Pro svou armádu pořizuje systém krátkého dosahu využívající střely IRIS-T umístěné na upravených obrněných transportérech M113F4. Ty doplní teprve nedávno zařazený systém NASAMS 3.

Norsko v roce 2004 vyřazením kompletů RBS-70  (Robot System 70) v podstatě zrušilo vojskovou PVO, tedy protivzdušnou obranu chránící pozemní jednotky pod společným velením armády. Úlohu ochrany vzdušného prostoru tak kompletně převzalo letectvo, které ovšem disponuje jen malým počtem stacionárních odpalovacích kompletů NASAMS 2, z nichž každý pojme maximálně šest upravených střel AIM-120.

V roce 2017 Norsko oznámilo, že pro svou pozemní armádu hodlá pořídit mobilní systém protivzdušné obrany. Stalo se tomu tak v reakci na zhoršené vztahy s Ruskem po jeho aktivitách na Krymu a Ukrajině. I bez toho by ovšem pořízení alespoň nějakého protivzdušného systému bylo na místě vzhledem k rozmachu bezpilotních vzdušných prostředků, s nimiž je třeba na současném a ještě více budoucím bojišti počítat.

Není proto vůbec žádným překvapením, že norské ministerstvo obrany nyní formálně objednalo od domácí společnosti Kongsberg za 583 milionů norských korun (v přepočtu 1,475 miliardy korun českých) šest mobilních odpalovacích vozidel na základě upraveného obrněného transportéru M113F4. Každý transportér bude vybaven vlastním radiolokátorem, kulometem ráže 12,7 mm a především čtveřicí vypouštěcích kontejnerů pro střely IRIS-T. Ty nyní patřící do výzbroje stíhacích letounů F-16, ale pro právě zařazované F-35 se s nimi nepočítá a tak alespoň najdou nové využití. Dosah jejich použití ze země není přesně znám (v případě využití střely ze stíhacího letounu dosahuje max. 25 km).

Se zařazením protivzdušného systému na podvozku M113F4 se aktuálně počítá do roku 2023. V té době už má být minimálně dva roky bojeschopná i jednotka vyzbrojená systémem NASAMS 3 (National/Norwegian Advanced Surface to Air Missile System) – upravenými (taktéž původně střelami vzduch-vzduch) AIM-120 a umístěnými na vozidlech Humvee. Maximální dosah se podle použité verze střely AIM-120A/B pohybuje v rozmezí od 15 do 25 km (v případě použití ze stíhacího letounu je to 55 až 75 km).

                                                                 Střely AIM-120 na vozidle Humvee

 

Pořízení mobilních kompletů protivzdušné obrany bude pro pozemní vojsko posílením v obraně před vzdušnými hrozbami zejména, co se samotných schopností týče. Přesto role letectva zůstává vzhledem k prozatím pořizovaným počtům i parametrům konkrétních ze země odpalovaných střel zcela klíčová. Pro možnost rozsáhlejších manévrových operací bude muset Norsko pro svou armádu případně ještě pořídit podstatně větší množství techniky.

 

Autor: Michal Polák

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace