foto: KMW, leopard2a7.no/Leopard 2A7NO
Norsko plánuje modernizaci svého tankového vojska, které v současnosti tvoří padesát vozidel Leopard 2A4NO. Aktivních z nich je dnes pouze 36 tanků. Jde o vozidla z 80. let zakoupená v Nizozemsku. Modernizovat variantu 2A4 Norové nechtějí a nahradit je mají moderní tanky. Spolu s jihokorejským Black Pantherem od společnosti Hyndai Rotem bude testován také německý Leopard 2A7NO od německé KMW z Mnichova. Požadavkem norské vlády je zásadní účast domácího obranného průmyslu na zakázce. Celkem má jít o 70-80 vozidel, o dodavateli má být rozhodnuto do konce roku 2022 a tanky mají být dodány do roku 2025.
Jihokorejský K2 je v současnosti považován za jeden z nejmodernějších tanků ve světě. Podle technických charakteristik zveřejněných jihokorejskou společností Hyundai Rotem bude K2NO vycházet z původního jihokorejského K2, ale bude upraven podle specifických požadavků norských ozbrojených sil. Tank má mít bojovou hmotnost 61,5 tuny, délku 10,8 m, šířku 3,6 m a výšku 2,4 m.
Psali jsme
Po svém vzniku v roce 1961 se obrněné jednotky Armády Korejské republiky (ROKA) opíraly, a jiné řešení se nenabízelo, o americkou...
Jeho hlavní výzbroj tvoří kanón CN08 ráže 120 mm (postavený na německém kanónu Rheinmetall Rh-120 L55, jehož původní verzi používá Leopard 2A7) s automatickým nabíjením, čímž je snížen počet členů osádky na tři. Sekundární výzbroj tvoří koaxiální kulomet 7,62 mm a těžký kulomet ráže 12,7 mm umístěný v dálkově ovládané zbraňové stanici od norské společnosti Kongsberg. Moderní systém řízení palby umožňuje zasahovat i rychle se pohybující cíle ve dne i v noci. Konstrukce tanku využívá prvky aktivní a dynamické ochrany, nicméně systém ještě nebyl zcela dokončen, a proto si norská strana pro svou případnou verzi vybrala osvědčený izraelský systém Trophy schopný likvidovat protitankové řízené střely, RPG i střely HEAT, případně modernější Iron Fist.
Výkon motoru K2 je 1500 koní, maximální rychlost na silnici činí 75 km/h. Dojezd 450 km. Zároveň ale u vozidla přetrvávají problémy s domácí výrobou převodovek od společnosti S&T Dynamics, což může výrazně zkomplikovat exportní dodávky, resp. vyžádalo si řešení ve formě využití německých převodovek RENK. Kombinace prvků pocházejících z Jižní Koreje, Německa, Izraele a domácího Norska působí na první pohled poněkud roztříštěně a potenciálně složitě ve vztahu k nákladům životního cyklu vozidla, které má své hlavní logistické zázemí na druhé straně planety.
video: youtube
Video publikované krátce před Vánocemi ukazuje vykládání jihokorejského tanku, který se má účastnit zimních testů v Norsku. Těch se bude přirozeně účastnit také německá konkurence: LEOPARD 2, který tvoří páteř výzbroje tankových jednotek NATO a používá ho 18 zemí. Prošel na rozdíl od jihokorejského tanku bojovými podmínkami (Kanada a Dánsko ho nasadily v Afghánistánu) a nabízí oproti exotickému asijskému řešení řadu nesporných výhod.
Psali jsme
ČR se zavázala vyčlenit 7. mechanizovanou brigádu pro síly okamžité reakce NATO, k tomu měl směřovat stále nedokončený tendr na BVP, a samozřejmě...
Mezi prvními jde o harmonizaci platforem napříč armádami NATO, což je rozměr, který bude naplno oceněn až v případném konfliktu, nicméně nabízí významné úspory i během mírového provozu. Dále je zde zřejmá výhoda norských zkušeností s tímto typem tanku a možnost využít byť menší počet stávajících 2A4NO pro výcvikové účely a pro zálohu a spolu s tím podporu výrobce a dalších uživatelů v sousedních a blízkých zemích.
Jestliže Jihokorejci nabízejí Norům možnost účastnit se v budoucnu vývoje typu K3, podobná nabídka zcela určitě přichází i z Německa, které nade vší pochybnost bude i nadále hrát v Evropě z hlediska vývoje a výroby těchto bojových systémů první housle, zde v podobě systému MGCS.
Psali jsme
Podle serveru defensenews.com může v září dojít k významnému posunu v projektu tzv. MGCS (Main Ground Combat System), tedy hlavního bitevního...
Leopard 2A7 je v současné době v KMW vyráběn pro armády nejen Německa, ale také Maďarska a Dánska, zaveden je třeba i v neutrálním Švédsku, Holandsku, Španělsku a z licenční výrobní linky Rheinmetall v Polsku, a společnost se může pochlubit zkušenostmi s úspěšnou průmyslovou spoluprací po celém světě i schopnostmi přenosu vývoje a výroby technologií do zahraničí. Nákupem německého tanku pak Norsko neopustí tzv. LeoBen (tedy skupinu zemí využívajících hlavní bitevní tanky Leopard 2) a bude moci plně profitovat z výhod, které společná platforma nabízí.
Maďarsko si pořizuje starší tanky Leopard pro výcvik a nejmodernější variantu pro bojové jednotky. Norsko již jednou provedlo velmi rozsáhlou studii o možnosti náhrady MBT Leopard vozidlem na podvozku BVP s tankovým kanónem, ale rozhodlo se pro modernizaci Leopardů. Má vybudovanou logistickou základnu i vycvičený personál.
Korea usilovala o kontrakt v Polsku, jež nakonec modernizuje své tanky Twardy, Leopardy a ještě chce pořídit americké Abramsy (Polsko je hodně proamericky orientované). Korejské obchodní úsilí, kdy v Asii si vyrábí každý sám, nebo závisí na Číně, Rusku, nebo USA, je logické, ale z hlediska evropských ozbrojených sil, kdy Norsko je členem NATO, se přílišná diverzifikace nejeví jako správná cesta.
Zdroj: armyrecognition.com; leopard2a7.no
Tagy