Norsku byl dodán první víceúčelový vrtulník AW101 od společnosti Leonardo

Norsku byl dodán první víceúčelový vrtulník AW101 od společnosti Leonardo
Autor fotografie: flickr.com (CC BY 2.0) |Popisek: AW101
29 / 11 / 2017, 11:00

Firma Leonardo dodala Norsku první vrtulník SAR (Search&Rescue) AgustaWestland AW101.

Firma Leonardo oznámila, že norskému ministerstvu spravedlnosti a národní bezpečnosti dodala první z celkem 16 vrtulníků AW101, jež se specializují na operace SAR.

psali jsme: VIDEO: Italové pracují na nové výsadkové vrtulníkové lodi. Ponese název Thaon di Revel podle slavného velitele

Nyní stroj podstoupí období operačních testů, než se plnohodnotně zapojí do služby norských leteckých sil v roce 2018. Dodávka dalších vrtulníků AW101 bude pak dále pokračovat až do roku 2020.

,,Dodávka prvního vrtulník je milníkem pro norský program SAR a všichni jsme potěšeni tím, že uvidíme první AW101 v Norsku. Chci poblahopřát svému týmu na ministerstvu, klíčovým partnerům v obranném a dalším průmyslu, společnosti Leonardo, že jsme tohoto milníku dosáhli," projektový manažer Bjørn Ivar Aarseth z norského ministerstva spravedlnosti a veřejné bezpečnosti.

Programový manažer Leonarda Jon Clark k dodávce vrtulníku uvedl, že AW101, který vyvinuli pro Norsko, je nejvýkonnější vrtulník SAR. Zmínil fakt, že celý kontrakt zahrnující dodávku 16 strojů je dlouhodobé partnerství mezi Leonardem a Norskem zahrnující průmysl, ministerstvo spravedlnosti a veřejné bezpečnosti, norské letecké síly a další partnery, které se v kontraktu angažují.

psali jsme: Výběr víceúčelových vrtulníků působí netransparentním a chaotickým dojmem, říká poslankyně Jana Černochová

AW101 je střední třímotorový víceúčelový vrtulník, který pprvé vzlétl v roce 1987. Je vhodný pro civilní i vojenské účely a v současné době jej používá USA, Velká Británie, Itálie, Japonsko či Indie.

 

Nepřehlédněte na Security magazínu: Historie - vnímáme dějiny v souvislostech a nadhledem. Sledujte nejdůležitější okamžiky historie. S námi víte více

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.