Northrop Grumman RQ-4 Global Hawk: Neznámý obr

Northrop Grumman RQ-4 Global Hawk: Neznámý obr
Autor fotografie: PROU.S. Department of Defense|Popisek: RQ-4
03 / 12 / 2017, 18:00

RQ-4 je bezpilotní stroj amerického letectva, který začíná pomalinku nahrazovat legendární stroj U-2 Dragonlady.

Téměř v reálném čase dokáže RQ-4 poskytovat snímky rozsáhlých zeměpisných oblastí ve vysokém rozlišení,  během průzkumné mise dokáže zmapovat 100 000 kilometrů čtverečních denně ve všech možných typech počasí!

psali jsme: Nejdražší bombardér na světě B-2 má kořeny v druhé světové válce

Původ Global Hawk sahá do roku 1995, kdy byl agenturou DARPA iniciován program výškového bezpilotního letounu s velkou výdrží. Global Hawk vzlétl poprvé 28. února 1998 na základně Edwards v Kalifornii. Náklady na výzkum a vývoj RQ-4 se vyšplhaly na 3,78 miliardy amerických dolarů, čímž se stal nejdražším dodnes vyvinutým bezpilotním prostředkem.

Global Hawk byl nasazen v zámoří krátce po teroristických útocích 11. září 2001 a od té doby se účastnil misí v  Afghánistánu. Iráku a boje proti Islámskému státu.

psali jsme: První let zapomenutého konkurenta F-16, stroje F-20 Tigershark se udál před 35 roky

Technické údaje:

Rozpětí: 39,9 m
Délka: 14,5 m
Výška: 4,7 m
Maximální vzletová hmotnost: 14 628 kg
Maximální dostup: 18,3 km
Užitečná hmotnost: 1 360 kg
Dolet: 22 780 km
Maximální rychlost: 629 km/h  
Maximální výdrž: 32 + hodin

Nepřehlédněte na Security magazínu: Survival - jak se chovat, abyste přežili v pustině nebo džungli? A kam se schovat před teroristickým útokem? S námi víte více

 

Zdroj: Northrop Grumman

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace