Staví se šest bombardérů B-21 Raiders pro americké letectvo - kde je ruský PAK-DA?

Staví se šest bombardérů B-21 Raiders pro americké letectvo - kde je ruský PAK-DA?
Autor fotografie: Northrop Grumman|Popisek: B-21
23 / 03 / 2022, 09:00

Ministr letectva Frank Kendall na podzim roku 2021 oznámil, že byly zahájeny práce na pěti bombardérech Northrop Grumman B-21 Raider. V únoru letošního roku časopis Air Force Magazine informoval, že začaly práce už na šestém draku letadla.

Se šesti Raidery nyní v různých fázích výroby je výroba B-21 popsána jako „modelový“ program pro letectvo Spojených států. Podle amerických zdrojů jsou některé části pokročilého softwaru, který byl vyvinut pro nový stealth bombardér, již ověřeny digitálním testováním.

Generálmajor Jason R. Armagost, ředitel strategických plánů, programů a požadavků v Air Force Global Strike Command, řekl během Summit Nuclear Deterrence v roce 2022, že bombardér B-21 je na dobré cestě ke svému letošnímu premiérovému letu. Další představitelé letectva tuto časovou osu potvrdili, přestože pravděpodobné datum nebyl nikdo z nich oprávněn sdělit.

B-21 je pro US Air Force strojem budoucnosti, díky jeho plánované schopnosti dostat se do oblastí se zamezeným přístupem, čehož nejsou stávající bombardéry jako B-1B, nebo B-52 schopné.

Vývoj bombardéru B-21 byl urychlen využitím pokročilých technologií, kdy například software pro systém řízení paliva byl kompletně vytvořen na letadle, které ještě ani neletělo, díky digitálnímu inženýrství a schopnosti modelace. Takto vyvinutý software je připraven k použití na B-21.

B-21 není jediné letadlo, které využívá digitální inženýrství. Jak také informoval The Aviation Geek Club, tato technologie sehrála roli při modernizaci bombardovací flotily letectva. Prezident a generální ředitel Rolls-Royce pro Severní Ameriku Tom Bell loni řekl, že společnost digitálně „postavila“ křídlo B-52 s nainstalovanými motory F130, aby demonstrovala své výhody a získala kontrakt na program výměny motorů B-52.

Ze zbraní, které jsou pro B-21 Raider připraveny jsou potvrzené křižující stealth střela JASSM-ER, bomba GBU-57 o váze 30 000 liber na likvidaci bunkrů a satelity řízená bomba JDAM (Joint Directed Attack Munition) GBU-31.

Dnes jsou Spojené státy jediným národem na světě se zařazeným stealth bombardérem ve službě (B-2) a dvěma stealth stíhačkami v F-22 Raptor a F-35 Lightning II.

A co ruský bombardér PAK-DA? Podle ruské vlásní agentury TASS bude nový bombardér využívat konstrukci létajícího křídla podobně jako americký B-2 Spirit a připravovaný B-21 Raider. Bude to podzvuková platforma s těžkým užitečným zatížením, která bude zahrnovat střely s plochou dráhou letu, přesné bomby a hypersonické zbraně.

Zatím prý existuje pouhý jeden mockup ve velikosti 1:1 a několik menších modelů pro testování v aerodynamickém tunelu. Oznámený rok 2023, kdy mělo dojít k prvnímu letu tohoto stroje tak opět vypadá jako pouhá ruská propaganda. Jak uvedl server Sandboxx - PAK-DA je jen stroj na papíru a ten snese vše.  

Zdroj: Military News Daily, Sandboxx

 

Tagy článku