Nová americká ponorka na KLDR. US Navy staví nejmodernější plavidlo s odstrašujícím arzenálem

Nová americká ponorka na KLDR. US Navy staví nejmodernější plavidlo s odstrašujícím arzenálem
Autor fotografie: flickr.com (public domain)|Popisek: ponorka třídy Ohio
02 / 12 / 2017, 13:00

USA nudou mít již brzy novou raketonosnou ponorku a jaderným pohonem třídy Columbia. Ta bude vyzbrojena tak, že s nadsázkou může zničit izolovaný stalinistický skanzen KLDR.

Loděnice General Dynamics Electric Boat získala od US Navy 5,1 miliard dolarů na vývoj konstrukce nových raketonosných ponorek třídy Columbia s jaderným pohonem. Ty mají nahradit 14 balistických ponorek předchozí třídy Ohio. US Navy si objednala celkem 12 ponorek této třídy.

Nové ponorky třídy Columbia jsou konstruovány s vylepšeným jaderným reaktorem, který přispěje k větší životnosti plavidla. Ponorky tak budou mimo jiné schopné absolvovat větší počet nasazení než ponorky třídy Ohio, jež mají nahradit.

psali jsme: Dvě ruské nejvýkonnější jaderné ponorky na sebe vypálily torpéda

General Dynamics Electric Boat má konstrukcí nejmodernějších ponorek zajistit, že budou schopné ,,druhého úderu" v případě, že dojde k jadernému útoku na USA, například ze strany nevypočitatelného severokorejského režimu. 

Prototyp plavidla s jaderným pohonem se má začít stavět v roce 2021, v roce 2029 pak předána americkému námořnictvu, a konečně v roce 2031 vstoupit do aktivní služby. 

psali jsme: Obrovská japonská ponorka měla jako podmořská letadlová loď zlomit vůli Američanů bojovat

Ponorky třídy Columbia bude pohánět jeden jaderný reaktor. Výzbroj pak bude tvořit 16 balistických raket Trident II, které budou umístěné v nově postavených raketových silech, vyvinutých v programu Common Missile Compartment. 

Ponorka má představovat technologickou špičku a stát se podle představy US Navy ,,nejpokročilejším smrtícím high-tech plavidlem", které kdy viděl svět, a zároveň odstrašujícícm prostředkem pro nepřátele USA včetně KLDR.

 

Nepřehlédněte na Security magazínu: Historie - vnímáme dějiny v souvislostech a nadhledem. Sledujte nejdůležitější okamžiky historie. S námi víte více

Zdroj: nationalinterest.org

Tagy článku