Nová éra britského námořnictva: Druhá letadlová loď Prince of Wales pro Royal Navy

Nová éra britského námořnictva: Druhá letadlová loď Prince of Wales pro Royal Navy
16 / 12 / 2019, 10:30

Druhá letadlová loď HMS Prince of Wales třídy Queen Elizabeth vstoupila do služby 10. prosince a znamená další významný milník pro Royal Navy.

Po HMS Queen Elizabeth vstoupila do služby i druhá letadlová loď Prince of Wales, která se začala stavět v roce 2011. Na slavnostní ceremonii v Portsmouthu, které se účastnilo zhruba 2 000 lidí, nechyběli kromě vysokých představitelů námořnictva a politiků i členové královské rodiny a dalších zahraničních hostů. Třída Queen Elizabeth je tak kompletní, protože ji tvoří právě dvě jednotky, které jsou největšími plavidly Royal Navy v dějinách.

Obě plavidla mají Royal Navy vrátit někdejší lesk Královského námořnictva a především obnovit britskou údernou sílu na moři. Proto také bylo do plavidel investovány velmi vysoké finanční prostředky. Pro představu HMS Queen Elizabeth stála astronomických 6,2 miliard liber.

                                    

Důležité však bude samozřejmě i jejich praktické uplatnění nejen pro Velkou Británii, ale také pro spojence. Obě letadlové lod mají nést na svých palubách několik desítek letounů F-35B. HMS Queen Elizabeth se nedávno vrátila z dalšího nasazení u východního pobřeží USA, kde podstoupila letecké testy se stíhacími letouny F-35B.

HMS Prince of Wales s výtlakem 65 000 tun a taktéž s dvojvěžovou dispozicí byl postaven v královské loděnici v Rosythu a jeho délka činí úctyhodných 284 m. Pohon plavidla zajišťuje dvojice plynových turbín Rolls-Royce Marine Trent a 4 dieselové generátory. Prince of Wales dokáže plout rychlostí 25 uzlů a jeho dosah činí 10 000 námořních mil. Plavidlo bude moci pojmout 50 letadel, maximálně pak 75 strojů včetně vrtulníků (například Chinook nebo Apache). Prince of Wales také ponese konvertoplány  Boeing V-22 Osprey. Na lodi bude sloužit kolem 700 námořníků, s dalším personálem se může celkové číslo vyšplhat až na 1 600 lidí. Pokud hovoříme o výzbroji druhé letadlové lodi třídy Queen Elizabeth, tvoří ji kanóny Phalanx CIWS ráže 20 mm a kanóny ráže 30 mm.

Prince of Wales, stejně jako Queen Elizabeth, budou ještě zhruba rok podstupovat testy, v roce 2020 tak mají být obě plavidla podle plánů připravena do akce. 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace