Nová hrozba pro US Navy? Čína může mít brzy nové účinné zbraně na ničení amerických ponorek

Nová hrozba pro US Navy? Čína může mít brzy nové účinné zbraně na ničení amerických ponorek
30 / 07 / 2018, 14:30

Peking podle serveru nationalinterest.org vyvíjí velké, ,,inteligentní" a relativně levné bezosádkové ponorky, které mohou brázdit světovými oceány a plnit nejrůznější úkoly. Jejich cílem se může stát za určitých okolností i US Navy, její ponorky a plavidla.

Čína již může mít v dohledné době nové zbraně, které ji pomohou bránit se nepřátelským ponorkám. I když mnozí vojenští experti v předcházejících letech měli za to, že Číně chybí účinné protiponorkové zbraně a schopnosti, to se může podle serveru nationalinterest.org brzy změnit. Čína sice disponuje malými bezosádkovými podvodními prostředky (UUV - Unmanned underwater vehicle), nicméně ty současné mají omezený dosah i náklad a jsou vypouštěny z lodě či ponorky.

psali jsme: Nejrychlejší ponorka světa je - která vlastně?

Nationalinterest.org se odvolává na článek v listu South China Morning Post, z něhož vyplývá, že Čína vyvíjí velké, ,,inteligentní" a relativně levné autonomní ponorky, které by mohly být použity k široké paletě misí, přičemž jednou z nich by mohla být ,,protiponorková válka". Na druhé straně to neznamená, že tyto autonomní ponorky nahradí ,,standardní" ponorky s posádkou. Nová čínská plavidla nebudou alespoň v této fázi moci činit samostatná rozhodnutí, jako například útočit na cíl.

psali jsme: Boeing a Lockheed vyhrály kontrakt na vývoj ,,extra velkého" autonomního plavidla

Článek otištěný v South China Morning Post pak poukazuje na to, že nové čínské autonomní ponorky mohou mířit na americké ponorky či jiná plavidla nacházející se ve strategicky důležitých vodách, jako je Jihočínské moře, kde Čína uplatňuje své vojenské zájmy militarizací a stavěním umělých ostrovů, či oblast západního Tichého oceánu.

psali jsme: Americký špionážní podvodní dron GhostSwimmer

Nový čínský podvodní ,,trumf" se má objevit kolem roku 2021, ale datum není fixně stanoveno. Nicméně pokud by čínské námořnictvo získalo tato nová plavidla a vysadila je ve zmíněných sporných oblastech, kde na sebe narážejí čínské, americké i jiné zájmy, mohlo by to přispět k novému eskalaci napětí a možnému konfliktu.

Nepřehlédněte na Security magazínu: Survival  - jak se chovat, abyste přežili v pustině nebo džungli? A kam se schovat před teroristickým útokem? S námi víte více

 

Zdroj: nationalinterest.org

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace