Nová ,,Kimova hračka". Severokorejská ponorka má být dalším nástrojem na tlak proti USA

Nová ,,Kimova hračka&quote;. Severokorejská ponorka má být dalším nástrojem na tlak proti USA
Autor fotografie: Idobi, CC BY-SA 3.0|Popisek: Severokorejská ponorka třídy Sang-O
03 / 05 / 2021, 13:00

Podle dostupných zpráv je Severní Korea blízko dokončení své nové ponorky. Ta má být nejspíše dalším vhodným nástrojem na vyvíjení tlaku proti USA.

Fakt, že Severní Korea pracuje na nové ponorce, potvrdilo nezávisle na sobě více odborných médií. Ostatně severokorejský vůdce Kim Čong-un byl v července 2019 na inspekci právě rozestavěného plavidla. Jihokorejská agentura Yonhap pak informovala o tom, že americké a jihokorejské zpravodajské služby věří, že Severní Korea již chce novou ponorku o výtlaku 3 000 tun spustit na vodu, ale jen čeká na správný čas.

Nová ponorka má být v prvé řadě dalším nástrojem, který má vyvinout maximální tlak na USA a ,,zajistit" si od nich, ale i mezinárodního společenstva další ústupky. ,,Severní Korea právě posuzuje správné načasování pro představení nové ponorky, aby bylo dosaženo strategického efektu, a aby se maximalizoval tlak na USA," uvedla agentura Yonhap.

Přesné technické parametry či výzbroj nové ponorky zůstávají zatím zahaleny tajemstvím. Podle některých zdrojů by ale mohla nová ponorka relativně brzy otestovat odpal balistické střely.

Některé dílčí informace jsou na druhé straně ale již známé. Nová ponorka má být modifikací třídy Romeo, tedy třídy sovětských ponorek, které byly postaveny mezi lety 1957-1961. Předpokládaná velikost ponorky má činit podle dostupných informací 80 metrů, šířka 7 metrů. Možné na druhé straně je, že plavidlo bude vybaveno novou balistickou raketou Pukguksong-4, jejíž test Severní Korea oznámila na podzim 2019.

Severní Korea již několikrát pohrozila raketovým útokem na americký tichomořský ostrov Guam. Právě rakety z nové ponorky by v případě ,,horkého" konfliktu byly odpalovány na ostrov Guam, což vyhodnotily USA jako potenciální hrozbu.

Je na druhé straně důležité zmínit, že chopnost odpálit balistické řízené střely z ponorky je svým způsobem ,,game changer". Severní Korea v minulosti odpalovala balistické řízené střely a přestřelovala Japonsko, vždy se ale jednalo o ,horký" pozemní start. Odpálení z ponorky vyžaduje studený start, tedy vymetení střely nad hladinu stlačeným vzduchem a teprve pak dojde k zážehu letového motoru. Z tvrzení daného plyne, že konstrukce odpalovacího zařízení i střely jsou rozdílné proti pozemní verzi.

Pokud by tuto schopnost Severní Korea získala, jistě může ohrozit americké základny v Tichomoří stejně jako svaz letadlové lodi. Jestliže bude Severní Korea provozovat tuto ponorku, její pohyb bude velmi pečlivě monitorován námořnictvy Jižní Koreje, Japonska, USA, Ruska i Číny. Rusko a Čína budou ponorku sledovat spíše z důvodu, aby nebyly vlády obou zemí překvapeny, kdyby se Kimův režim rozhodl provést nějakou neuváženou provokaci.

Jak již SM informoval v minulosti, v pacifickém regionu probíhají závody ve zbrojení, kdy v podstatě všechny země masivně investují do ponorek i hladinových plavidel, letounů i řízených střel.

 

Zdroj: Yonhap

Tagy článku

-->