Nová letadlová loď, náhrada Admirala Kuzněcova, bude stát Rusko až 500 miliard rublů

Nová letadlová loď, náhrada Admirala Kuzněcova, bude stát Rusko až 500 miliard rublů
Autor fotografie: Creative Commons 2.0 Generic Christopher Michel|Popisek: Admiral Kuzněcov potřebuje nahradit
22 / 05 / 2021, 10:00

Nová ruská letadlová loď s výtlakem 70–80 tisíc tun může stát rozpočet na obranu Ruské federace 500 miliard rublů. Rusové se však domnívají, že loď bude levnější než americké letadlové lodě s výtlakem 110 tisíc tun. Oznámil to RIA Novosti člen představenstva Vojensko-průmyslové komise Ruské federace Vladimir Pospelov.

Náklady na konstrukci a výrobu ruské letadlové lodi se však mohou během procesu výstavby změnit, protože s realizací takových rozsáhlých projektů existuje i pravděpodobnost růstu ceny, navíc Rusko po rozpadu SSSR nemá s podobně velkými projekty zkušenosti. "Můžeme se mýlit o 10-20 procent, ale ne o víc. Jinak půjdeme do dlouhodobé výstavby po mnoho let," řekl Vladimír Pospelov.

Podle jeho názoru navíc ruské námořnictvo nebude potřebovat jednu, ale tři letadlové lodě a nový palubní stíhací bombardér.

Ruské konstrukční kanceláře vyvinuly během několika posledních let několik projektů letadlových lodí.
Projekt „Storm“ Krylovského státního výzkumného střediska reprezentuje konstrukci lodi o délce přes 300 metrů s výtlakem 80 tisíc tun. Čtyři jaderné reaktory o výkonu 305 megawattů umožní lodi dosáhnout rychlosti 28 uzlů. Letadlová loď Storm umožňuje nést asi 70 letadel a vrtulníků. Lodní zbraňové systémy budou navíc zahrnovat protilodní střely Zircon a Caliber.

Projekt letadlové lodi "Varan" , vyvinutý v Nevsky Design Bureau je konstrukce lodi s výtlakem 45 tisíc tun. Díky efektivnímu využití prostoru na palubě je Varan schopná nést 50 letadel, 20 dronů a šest vrtulníků. Délka lodi je 250 metrů a rychlost 26 uzlů.

Zdroj: RG.RU

Tagy článku