Nová odstrašující zbraň ruských sniperů? Smrtící hypersonické kulky

Nová odstrašující zbraň ruských sniperů? Smrtící hypersonické kulky
Autor fotografie: flickr.com (CC BY 2.0)|Popisek: odstřelovači
25 / 11 / 2018, 14:30

Podle jednoho ze zakladatelů společnosti Lobaev Arms Vladislava Lobaeva se ve firmě ,,intenzivně" zabývají nápadem na vyvinutí hypersonické kulky.

Ruský výrobce zbraní Lobaev Arms oznámil, že společnost je schopná vyrobit munici, která by letěla rychlostí až 2 000 m/s, tedy již hypersonickou rychlostí. ,,Intenzivně zkoumáme toto téma. Myslím, že s určitým finančním přispěním ze strany jsme schopni vyrobit odstřelovačské náboje, které by letěly rychlostí 2 000 metrů za sekundu, a to v průběhu jednoho roku," prohlásil jeden ze zakladatelů společnosti Vladislav Lobaev.

doporučujeme: Putinova ,,chytrá kulka" - Ruská společnost Těchmaš začne pracovat na novém opticky naváděném projektilu

Odstřelovači musejí vzít obvykle v potaz při střelbě vnější balistické faktory jako například hodnotu větru, elevaci či či hustotu vzduchu pro maximální přesnost. Naopak střelba by se s hypersonickými kulkami stala snadnější hlavně díky rychlosti střeliva.

Na druhou stranu by použití hypersonických nábojů s sebou přineslo i nevýhody. Především pak nadměrný hluk, který by dal nepříteli dobrou šanci spatřit odstřelovače či silnější zpětný ráz. Veterán ruských speciálních sil Sergej Gončarov v interview pro zpravodajskou agenturu Ria Novosti o použití hypersonického střeliva na tyto faktory upozornil a dodal, že také bude záležet na hmotnosti zbraně, která by neměla být příliš těžká. Otázkou zůstává také menší životnost zbraní, které by používaly hypersonické střelivo.

nepřehlédněte: Stříbrná kulka na Armatu. NATO vyvíjí zbraň schopnou zničit ruskou tankovou chloubu

Lobaev rovněž uvedl, že hypersonické kulky, které by společnost Lobaev Arms vyvinula, by nebyly plošnou náhradou za existující střelivo pro snajpery, nicméně by se jednalo o vhodnou volbu ve specifických případech zejména v mimořádně obtížných terénech. 

 

Zdroj: nationalinterest.org

 

 

 

Tagy článku