Nová odstrašující zbraň ruských sniperů? Smrtící hypersonické kulky

Nová odstrašující zbraň ruských sniperů? Smrtící hypersonické kulky
Autor fotografie: flickr.com (CC BY 2.0)|Popisek: odstřelovači
25 / 11 / 2018, 14:30

Podle jednoho ze zakladatelů společnosti Lobaev Arms Vladislava Lobaeva se ve firmě ,,intenzivně" zabývají nápadem na vyvinutí hypersonické kulky.

Ruský výrobce zbraní Lobaev Arms oznámil, že společnost je schopná vyrobit munici, která by letěla rychlostí až 2 000 m/s, tedy již hypersonickou rychlostí. ,,Intenzivně zkoumáme toto téma. Myslím, že s určitým finančním přispěním ze strany jsme schopni vyrobit odstřelovačské náboje, které by letěly rychlostí 2 000 metrů za sekundu, a to v průběhu jednoho roku," prohlásil jeden ze zakladatelů společnosti Vladislav Lobaev.

doporučujeme: Putinova ,,chytrá kulka" - Ruská společnost Těchmaš začne pracovat na novém opticky naváděném projektilu

Odstřelovači musejí vzít obvykle v potaz při střelbě vnější balistické faktory jako například hodnotu větru, elevaci či či hustotu vzduchu pro maximální přesnost. Naopak střelba by se s hypersonickými kulkami stala snadnější hlavně díky rychlosti střeliva.

Na druhou stranu by použití hypersonických nábojů s sebou přineslo i nevýhody. Především pak nadměrný hluk, který by dal nepříteli dobrou šanci spatřit odstřelovače či silnější zpětný ráz. Veterán ruských speciálních sil Sergej Gončarov v interview pro zpravodajskou agenturu Ria Novosti o použití hypersonického střeliva na tyto faktory upozornil a dodal, že také bude záležet na hmotnosti zbraně, která by neměla být příliš těžká. Otázkou zůstává také menší životnost zbraní, které by používaly hypersonické střelivo.

nepřehlédněte: Stříbrná kulka na Armatu. NATO vyvíjí zbraň schopnou zničit ruskou tankovou chloubu

Lobaev rovněž uvedl, že hypersonické kulky, které by společnost Lobaev Arms vyvinula, by nebyly plošnou náhradou za existující střelivo pro snajpery, nicméně by se jednalo o vhodnou volbu ve specifických případech zejména v mimořádně obtížných terénech. 

 

Zdroj: nationalinterest.org

 

 

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace