foto: Urko Dorronsoro / Wikimedia Commons /CC BY-SA/Ilustrační obrázek
FPV - first person view, dron nebo jiný prostředek pilotovaný z pohledu vzdálené osoby či také video piloting. Aktuálně vzhledem k cenám moderních zbraňových systémů extrémně levný smrtící prostředek boje, jehož ztráta příliš nebolí.
FPV, metoda používaná k rádiovému řízení prostředků bez lidské osádky, nejčastěji letadel, tedy dronů. Palubní kamera přenáší signál operátorovi, který má dnes již standardně nasazeny brýle, jež velmi věrně ukazují realitu místa, kde se UAV pohybuje. Sofistikovanější drony mají pohyblivou kameru ovládanou gyroskopickým senzorem, pochopitelně dnes kamery mají velmi široké zorné pole, ve kterém právě usnadňují orientaci ony brýle.
Mezi nejčastěji používané frekvence dronů patří 900 MHz, 1,2 GHz (pouze pro radioamatéry), 2,4 Ghz a 5,8 GHz. 900 MHz nabízí velký dosah a lepší pohyb kolem stromů, velkých rostlin a budov, nevýhodou je nutnost velké antény. Druhý konec spektra, tedy 5,8 GHz vyžaduje velmi levný hardware a v posledních letech roste na popularitě. Je lépe přenositelný díky malé anténě a nabízí skvělou kvalitu videa v kombinaci s brýlemi FPV. Průnik signálu je ovšem horší a omezený.

Na každou zbraň se přirozeně najde nakonec protizbraň. Aktuálně na Ukrajině dochází k tomu, že Rusové masivně nasazují v nejčastějších frekvencích rušičky, které dokáží spojení dronu a operátora přerušit, UAV se stane neovladatelné a přichází pád. Kyjev tento problém řeší velmi intenzivně a pomalu nastupují vojenské drony na jiných frekvencích a s větší odolností vůči radioelktronickému boji.
Níže přiložené video ze sítě X hovoří za vše. Scenérie připomínající první světovou válku za denních intenzivních bojů na malém prostoru. Ruský voják bez helmy, zřejmě v pracovní uniformě, bez balistické ochrany, prakticky připomíná vojáka z druhé světové války. Velmi záhy si všimne dronu, který situaci snímá, na poslední chvíli zaregistruje dron nesoucí na mechanickém rameni smrtící nálož.
Té ještě stačí utéct a skrýt se v provizorním přístřešku. Jenže současní operátoři UAV jsou skuteční mistři svého řemesla. A pozor, pochopitelně nejen ti ukrajinští. Se smrtící jistotou další UAV pouští útočný granát. Ty nemají až tak za úkol zabít, jako protivníka zranit, což se zjevně povedlo. Agresor se ještě hýbe, ale je zřejmě těžce zraněný. Těchto videí se na sociálních sítí vyskytuje obrovské množství a ukazují válečnou klasiku. Postupnou ztrátu lidskosti a ceny lidského života. Brutalita je normální.
V současnosti probíhají nejintenzivnější boje opět nad těžce zkoušenou Avdijivkou. Insider uvádí, že Ukrajinci už v současnosti používají roje dronů, které vede jejich královna. Tedy až několik desítek FPV dronů, které jsou vedeny sofistikovanějším UAV. Ten zaměří cíle a kamikaze drony se odpoutají s tím, že na ně zaútočí. Pokud je královna sestřelna, celý roj je zřejmě odsouzen k zániku.
Forbes píše, že vzhledem k nedostatku munice vysílají Ukrajinci tisíce dronů denně nad bojiště a ruští vojáci se v zákopech prakticky nemohou hnout, zatímco Rusové dostatek munice mají a posílají na pozice Ukrajinců klouzavé pumy především z bitevních vrtulníků. Dalo by se říci, že robotická armáda bojuje proti klasické. Moderní bojiště se záhy zcela změní.
Tagy