Nová zbraň pro F-15 a F-16? V hlavní roli drony

Nová zbraň pro F-15 a F-16? V hlavní roli drony
14 / 11 / 2018, 14:30

Agentura DARPA a americké letectvo v současné době testuje nový hardware i software umožňující letounům 4. generace ovládat drony přímo z kabiny. To by mělo přinést úplně novou úroveň autonomie včetně nových možností útoků.

Ve spolupráci s britskou zbrojovkou BAE Systems probíhá testování takové možnosti na kalifornské Edwardsově letecké základně. Zde dochází k demonstraci, jak by mohlo a v budoucnu i mělo vypadat navádění a ovládání dronů přímo z kokpitu letounu. Drony by tak operovaly ve vzdušném prostoru, aniž by musely startovat z pozemních stanic.

psali jsme: VIDEO: Nový čínský dron Yaoying-2 úspěšně absolvoval první let

Nový autonomní hardware i software má být integrován přímo do letového kontrolního systému letounů F-15, F-16 a později možná i F-35. Užitím standardní datalinkové technologie by letouny operovaly s částečně autonomním softwarem, jenž by umožňoval nové úrovně komprimované vzdušné výměny dat a zbraňové integrace. Zmíněný software by tak měl v úspěšném případě novou úroveň autonomie včetně nových možností útoků.

psali jsme: Koncern Kalašnikov představil horkou novinku: ,,Tichý" špionážní dron

Podle serveru nationalinterest.org americká agentura DARPA již vyvíjí tento koncept delší dobu. Pokud se podaří systém integrovat do letounů F-15 či F-16, potažmo v budoucnu i F-35, pilot stroje bude mít možnost instruovat ve vzduchu drony jednotlivými úkoly. Takto ovládané drony z kabiny letounů 4. generace by mohly létat do oblastí, které jsou rizikové či velice dobře bráněné, a zhodnotit vzdušnou obranu nepřítele, čímž by se snížilo bezpečnostní riziko pro pilota.


Zdroj: nationalinterest.org

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.