Nové bojové vozidlo pěchoty pro armádu má mít českou DNA. Český zbrojní průmysl je pro nás klíčový partner, říká zástupce německé zbrojovky Rheinmetall

Nové bojové vozidlo pěchoty pro armádu má mít českou DNA. Český zbrojní průmysl je pro nás klíčový partner, říká zástupce německé zbrojovky Rheinmetall
Popisek: LYNX KF41 Surveillance
25 / 05 / 2018, 13:00

Pokud německá zbrojovka Rheinmetall získá zakázku na dodávku nových BVP pro českou armádu, budou z toho mít prospěch i české firmy. Domácí zbrojovky by byly totiž klíčovým dodavatelem pro německý koncern při výrobě vozidla pro armádu. To jsou hlavní teze rozhovoru, který se Security magazínu podařilo pořídit se zástupcem německého zbrojního gigantu pro Českou republiku Oliverem Mittelsdorfem. Ten zde byl přednášet o nejmodernějších trendech v konstrukci obrněných vozidel na pravidelné konferenci Future Armoured Vehicles, která se uskutečnila začátkem tohoto týdne v Praze.

Proč jste se stali zlatým partnerem konference Future Armoured Vehicles? Jaký vidíte její přínos?

Během posledních dvou let se Rheinmetall zúčastnil několika akcí v České republice. Účast na konferenci a sponzorování CEEE bylo jen logickým důsledkem, zejména s ohledem na konání Eurosatory příští měsíc. Takováto konference je vždy dobrým a účinným způsobem, jak se potkat s vojáky a průmyslem a vést zajímavé diskuse.

Na konferenci jste představoval vaše nové bojové vozidlo pěchoty Lynx. Co říkáte na to, že náčelník generálního štábu Aleš Opata vidí jako svoji prioritu právě přezbrojení bojových vozidel pěchoty?

To rád slyším! Během konference bylo zmíněno, že BMP-2 bylo ve své době skvělým vozidlem, ale je nyní zastaralé a neodpovídá současným požadavkům české armády na zvládnutí dnešních i budoucích hrozeb. Po vybavení 4. brigády s Pandury 8x8 je nahrazení vozidel BMP-2 ve výbavě 7. brigády dalším krokem k modernizaci ozbrojených sil ČR.

Co obecně považujete u nových bojových vozidel pěchoty za nejdůležitější vlastnost, palebnou sílu, nebo schopnost přežití?

Během konference byla otázka pomyslného trojúhelníku "palebná síla - mobilita – schopnost přežití (nebo ochrana)" zmíněna několikrát. Plně podporuji tento způsob myšlení. Bojové systémy byly vždy kombinací těchto tří hlavních prvků. Nemůžete je ale současně všechny naráz maximalizovat. Musíte najít optimální kombinaci těchto definujících faktorů pro jednotlivé vojáky.

V programovém prohlášení nové vlády stojí, že jedním z důležitých kritérií výběru nového BVP by mělo být i to, jestli se bude vyrábět alespoň částečně v ČR. Umí na to Rheinmetall zareagovat?

V dnešních obranných programech je standardním požadavkem společný vývoj, místní výroba a přenos technologií. Pro nás to není zátěž, ale příležitost. Český obranný průmysl je již léta klíčovým dodavatelem společnosti Rheinmetall Defence. Mezi jeho celoroční české partnery patří RayService, Quittner & Schimek a Česká zbrojovka, které dodávají komponenty a střelivo. Rheinmetall hodlá tuto spolupráci dále rozšiřovat například s VOP CZ, Rohde & Schwarz CZ a dalšími. Rheinmetall chce uspět v tendru na přezbrojení BMP-2 v České republice mimo jiné i úzkou spoluprací a rozvojem a využitím stávajících místních zdrojů. Především ale prostřednictvím spolupráce ve výrobě, vývoji a výcviku by LYNX získal svou českou "DNA". Prostřednictvím vytvoření logistického dodavatelského řetězce by společnost ochránila českou národní svrchovanost a nezávislost jakožto důležitého partnera NATO pro příští dekády.

Objevily se zprávy, že chystáte velmi zajímavý program na největší světovou výstavu vojenské techniky EUROSATORY, která proběhne za měsíc v Paříži. Na co se můžeme těšit?

Na konferenci Future Armoured Vehicles jsme prezentovali formou teaseru LYNX, takže ne Eurosatory můžete čekat něco o LYNXu. Těšíme se na vás tam!

 

Nepřehlédněte na Security magazínu: Survival - jak se chovat, abyste přežili v pustině nebo džungli? A kam se schovat před teroristickým útokem? S námi víte více

 

 

 

Tagy článku

-->