Nové modulární čluny pro Royal Navy

Nové modulární čluny pro Royal Navy
Autor fotografie: Atlas Elektronik UK|Popisek: Modulární čluny
22 / 08 / 2017, 02:00

Společnost Atlas Elektronik UK (AEUK) dodá novou flotilu modulárních víceúčelových pracovních člunů pro britské Královské námořnictvo v rámci smlouvy s ministerstvem obrany ve výši 48 milionů GBP.

Třída SEA bude nové modulární a rekonfigurovatelné plavidlo s délkou od 11 do 18 m, odvozené z 11 metrové platformy, která se již vyrábí pro systém ARCIMS (Atlas Remote Capability Integrated Mission Suite). Přestože smlouva byla podepsána v únoru 2017 po vyhodnocení návrhů ze strany čtyř uchazečů, veřejnosti  byl kontrakt s AEUK oznámen v srpnu ministerstvem obrany.

Psali jsme: V Kremlu praskají smíchy, britská Royal Navy se vrací k dělové výzbroji

Nahrazení stávajících pracovních člunů RN, známých jako Projekt Vahana je řízen týmem  ministerstva obrany pro lodě pro komerční dopravu. Ve výzvě k předkložení nabídek z roku 2015 tento tým oznámil, že nahradit staré čluny a to včetně potápěčských a hydrografických platforem a pracovní čluny jednotnou platformou od jednoho výrobce s možností modulárního uspořádání horní paluby, kterou lze přizpůsobit každé roli tak, aby byla maximalizována shodnost zařízení v celé řadě těchto lodí.

Rozsah dodávky od společnosti AEUK je až 38 pracovních plavidel, plus rozšířený servisní balík pro provoz v letech 2018 až 2024. Budou se vyrábět tři různé varianty v délkách 11, 15 a 18 m, všechny verze budou mít kompozitní trup, stejný pohon, řízení, ovládání, a běžné komponenty.

Zdroj: IHS Jane´s

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.