Nové námořní monstrum US Navy, USS Delbert D Black

Nové  námořní monstrum US Navy, USS Delbert D Black
Popisek: USS Delbert D Black DDG 119
02 / 12 / 2017, 11:30

Americké námořnictvo pokřtilo počátkem listopadu již 69. torpédoborec třídy Arleigh Burke,který je v současné době pátou z 13 objednaných nových lodí programu DDG 51.

Psali jsme: Torpédoborec John Finn je první lodí třídy Arleigh Burke Flight IIA:Restart

Delbert D. Black bude 69. torpédoborcem třídy Arleigh Burke a je v současné době pátou z 13 lodí, které jsou objednány v rámci programu DDG 51. Loď je koncipována jako torpédoborec třídy Flight IIA, který umožňuje projekci síly, eskortní operace na moři na podporu nízkointenzivního konfliktu, pobřežního válčení, stejně jako konfliktu na otevřeném moři.

Mrs. Ima Black delivers remarks during the keel laying ceremony for the future USS Delbert D. Black.

Delbert D. Black bude vybaven systémem Aegis Combat System, nejvýznamnější námořní zbraní na světě. Loď bude rovněž zahrnovat systém pro spolupráci, který v kombinaci s bojovým systémem Aegis umožní skupinám lodí a letadel propojit radary, aby poskytly kompozitní obraz bojového prostoru, což efektivně zvyšuje schopnosti na bojišti 21. století.

Psali jsme: USS Zumwalt: Největší a nejvyspělejší torpédoborec světa

USS Delbert D. Black má výtlak téměř 9 500 tun, délku 155,3 m, šířku 18 m a ponor 9,1 m. Čtyři turbínové motory pohánějí loď maximální rychlostí přes 30 uzlů. Posádka lodi je tvořena 23 důstojníky a 300 řadovými námořníky.

Základní výzbroj torpédoborců třídy Arleigh Burke tvoří 96 vertikálních odpalovacích zařízení systému VLS Mk-41. V nich se přepravují různé druhy řízených střel a slouží zároveň k jejich odpalování. Nabíjení se obvykle provádí v přístavu pomocí jeřábu. Konkrétně se jedná o námořní verze řízených střel s plochou dráhou letu BGM-109 Tomahawk, protiletecké řízené střely RIM-156 Standard, protiponorkové řízené střely RUM-139 ASROC, protilodní řízené střely Mk141 (AGM-86) Harpoon a u některých lodí jsou od roku 2009 rovněž uváděny protiletecké a protiraketové řízené střely RIM-161Standard. Plavidla se systémem Aegis nesou v současné době protiraketové řízené střely RIM-174A Standard ERAM se zvýšeným doletem. Počty konkrétních řízených střel v systému Mk-41 jsou pouze orientační, převážnou většinu však tvoří typy Tomahawk a Standard.

Psali jsme: ''Dovolili sme, aby sa naše štandardy znížili'' povedal po zrážke dvoch torpédoborcov admirál amerického námorníctva

Další výzbroj tvoří bezosádková dělová věž s automatickým kanonem Mk45 ráže 127 mm na přídi, protiletadlový a protiraketový systém Phalanx CIWS s rotačním automatickým kanonem ráže 20 mm, dva automatické kanony Bushmaster ve dvou možných provedeních, tři velkorážné kulomety M2HCQB ráže 12,7 mm, dva trojhlavňové torpédomety k vystřelování torpéd Mk40, nebo Mk50, torpéda-nástrahy AN/SLQ-32 Nixie a 12 vrhačů dipólů Mk36 MOD12.

Současné torpédoborce dosahují rozměrů dřívějších křižníků či menších bitevních lodí, včetně odpovídající palebné síly. Aktuálně je lze označit za víceúčelová plavidla mající schopnost ničit hladinové cíle, ponorky, letadla i protivníka na zemi. K jejich vybavení patří k současnosti rovněž vrtulníky a různé robotické průzkumné prostředky. V již řadu let slouží především americké torpédoborce jako první předsunutá linie protiraketové obrany USA, ale i některých dalších zemí.

 

Nepřehlédněte na Security magazínu: Survival - jak se chovat, abyste přežili v pustině nebo džungli? A kam se schovat před teroristickým útokem? S námi víte více

 

 

Zdroj: US Navy, Martin Koller

Tagy článku