Nové ponorky, fregaty, torpédoborce a další plavidla. US Navy výrazně posílí

Nové ponorky, fregaty, torpédoborce a další plavidla. US Navy výrazně posílí
Autor: https://en.wikipedia.org/wiki/File:130920-N-NX070-025_-_USS_Arleigh_Burke_(DDG-51).jpg
28 / 04 / 2019, 09:00

V několika příštích letech se chce americké námořnictvo soustředit na výrazné posilování, což obnáší mimo jiné pořízení během příštích 15 letech 30 nových jednotek raketových torpédoborců třídy Arleigh Burke ve verzích Flight III, Flight IIA či významné rozšíření ponorkové flotily pořízením 32 nových útočných ponorek.

Ambiciózní plán je zároveň ve své podstatě jednoduchý a spočívá v tom, že US Navy chystá výrazné posílení svých plavidel prakticky na všech důležitých stupních, což je součástí její dlouhodobé strategie.

Strategie zahrnuje mimo jiné pořízení 30 jednotek raketových torpédoborců třídy Arleigh Burke ve verzích Flight III, Flight IIA. Podle US Navy mají být těžce ozbrojené raketové torpédoborce třídy Arleigh Burke, schopné provádět útoky na dlouhou vzdálenost či chránit svazy letadlových lodí základním kamenem další expanze amerického námořnictva. Řada jednotek je již ve stavbě nebo byla objednána.

A to není zdaleka všechno. Ve své strategii počítá v následujících 15 letech US Navy také s pořízením 15 nových pobřežních bojových lodí (Littoral combat ship - LCS), 18 fregatami. Samostatnou kapitolu pak tvoří významné posílení ponorkové flotily 32 novými útočnými plavidly.

To vše má umožnit americkému námořnictvu ve větším měřítku provádět potřebné operace v případě vypuknuvšího konfliktu. Nová plavidla mají podle ideální představy US Navy lépe detekovat nepřítele na mnohem větší distanci než doposud, odpalovat střely na dlouhou vzdálenost a účelněji rozptýlit ofenzivní svazy plavidel ve větším dosahu napříč oceánem.

Plavidel US Navy, kterých je nyní celkem 280, má být do roku 2034 355,  v roce 2016 se k závazku expanze amerického námořnictva přihlásil i nynější prezident Donald Trump. Plán je takový, že v roce 2020, tedy příští rok, dosáhnou počty lodí čísla 301 a v roce 2034 pak zmíněných 355. Důležitou úlohu přirozeně budou hrát při rozšiřování nejnovější zbraňové technologie, na něž se chce námořnictvo také zaměřit. 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace