Nové ponorky Virginia budou mít o 76% větší palebnou sílu a hypersonické zbraně na Rusy a Číňany

Nové ponorky Virginia budou mít o 76% větší palebnou sílu a hypersonické zbraně na Rusy a Číňany
Autor: U.S. Navy photo by General Dynamics Electric Boat, volně k použití|Popisek: Ponorka třídy Virginia
24 / 07 / 2021, 14:00

Kvantita je také kvalita (Sověti by mohli vyprávět). A pokud se kvalita týká raket amerického námořnictva, jejich větší počet nevyhnutelně znamená obrovský nárůst schopností. A nejnovější útočné jaderné ponorky třídy Virginia Block V ponesou značně vyšší počet raket než nyní.

Již standardní ponorka třídy Virginia je těžce vyzbrojená. Každá ponorka je vybavena dvěma vertikálními vypouštěcími sily (Vertical Launch System - VLS) s dvanácti sloty pro vypouštění řízených střel Tomahawk a čtyřmi torpédomety ráže 533 mm. Nová série ponorek Block V přidá do VLS dalších 28 slotů, což je nárůst palebné síly o 76% (celkem možnost odpálení 40 střel jednotlivě či salvami).

Americké námořnictvo plánuje postavit 72 až 78 nových útočných ponorek Virginia a 31 z toho bude právě Block V.

Když byla původně navrhována, byla třída Virginie považována za levnější alternativu k větší třídě Seawolf. Seawolf byl navržen během Studené války, aby čelil nejnovějším sovětským ponorkám. Ale Sovětský svaz se zhroutil a Rusko výstavbu nových strojů odsunulo. Proto byly nakonec postaveny pouze tři drahé Seawolfy. Přestože je třída Virginia menší než Seawolf, využila výhod nových technologií a stala se přední světovou útočnou ponorkou s jaderným pohonem.

Ponorky série Block V se budou od stávajících ponorek Virginia viditelně lišit, s novým modulem zbraní a dalšími senzory. Budou rozšířeny přidáním úseku o délce 8 metrů, aby se do nich vešly čtyři nová vertikální odpalovací sila. Každé z nich bude schopen nést 7 Tomahawků a počítá i s novými zbraněmi, které teprve přijdou.

Nejnovější střely Tomahawk, shodou okolností také známé jako Block V, přidají k stávajícím schopnostem útoku na pozemní cíle i schopnost likvidovat lodě protivníka. Jejich vývoj by měl být dokončen dříve, než bude mít námořnictvo nové ponorky k dispozici.

S celkem 6 vertikálními sily VLS by mohly ponorky Virginia Block V nést snad až 12 hypersonických raket (3 v každé ze zadních 4 VLS) a 12 Tomahawků v předních VLS.

Ponorky budou i nadále vybaveny torpédomety kdy ponesou nejnovější verzi těžkých torpéd ADCAP (Advanced Capability). Pravděpodobně budou také vybaveny minami Hammerhead, který nahradí starší torpédomety vypouštěné miny Mk.47.

Block V obdrží boční sonary Large Vertical Array (LVA). Jedná se o doplnění k šesti ultramoderním Light Weight Wide Aperture Arrays (LWWAA), které jsou umístěny podél boku ponorky. Existují náznaky, že LVA byla nedávno vybaveny balistická ponorka třídy Ohio, USS Tennessee (SSBN-734).

Všechna tato zbraňová a sonarová vylepšení učiní z Bloku V nejsilněji vyzbrojenou útočnou ponorku v historii amerického námořnictva.

Samozřejmě tak jako u jiných bojových gigantů (SM informoval) bude Virginia Block V v hledáčku čínského i ruského námořnictva a jednou z nejcennějších informací pro jejich námořnictva bude identifikace akustické stopy této ponorky.

 

Zdroj: navalnews.com

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace