Nové radary pro českou armádu dodá Izrael

Nové radary pro českou armádu dodá Izrael
Autor fotografie: eretz.cz|Popisek: radar ELM 2084 MMR zapojený do systému Davidův prak (Kela David, David’s Sling, ??? ???)
15 / 12 / 2016, 10:45

Nové 3D radiolokátory MADR mají nahradit zastaralé radary sovětské výroby a zajistit armádě přehled o vzdušné situaci ve výškách od 100 do 3000 metrů.

Vláda včera projednala zprávu Ministerstva obrany o vyhodnocení nabídek na dodávku mobilních 3D radiolokátorů MADR pro českou armádu. Ze tří předložených nabídek doporučila 32členná hodnotící komise Ministerstva obrany nabídku Izraele na radiolokátor ELM 2084 MMR ze systému Iron Dome, jehož výrobcem je státní společnost IAI Elta. Ministerstvo obrany nyní začne jednat s izraelskou stranou.

„Armáda získá jeden z nejmodernějších existujících radarových systémů, které používá nejen izraelská armáda, ale také další země, například Kanada. Navíc je to dobrá zpráva i pro český obranný průmysl, protože významná část výroby bude probíhat v České republice a podílet se na ní bude česká společnost,“ uvedl ministr obrany Martin Stropnický

„Obměna radiolokační techniky je pro armádu nezbytná, protože stávající technika sovětské výroby má několikanásobně překročenou životnost. Nové mobilní 3D radiolokátory výrazně přispějí k rozšíření schopností armády,“ dodal náčelník Generálního štábu Armády ČR armádní generál Josef Bečvář.

Vzhledem ke strategické povaze zakázky se Ministerstvo obrany rozhodlo pořídit mobilní 3D radiolokátory MADR v režimu vláda – vláda. V květnu letošního roku vyzvalo vlády Francie, Izraele, Švédska a Velké Británie, jejichž výrobci odpovídající radary nabízejí, k podání nabídek. V srpnu pak obdrželo nabídky od vlád Francie, Izraele a Švédska. Velká Británie ze zakázky odstoupila, protože nemá produkt s poptávanými parametry.

Hodnotící komise posuzovala stovky parametrů

Následně zahájila činnost hodnotící komise složená z 33 odborníků napříč resortem obrany, včetně Univerzity obrany. Odborníci zkoumali 105 základních kritérií a více než 406 technickoekonomických parametrů. Kromě technických parametrů a ceny ministerstvo požadovalo uzavření smlouvy v souladu s legislativou EU v tzv. režimu vláda-vláda, zkušenosti s operačním nasazením a spolupráci s českými podniky za účelem zajištění bezpečnosti dodávek.  

Komise doporučila vybrat nabídku Izraele na radiolokátor ELM 2084 MMR ze systému Iron Dome, jehož výrobcem je státní společnost IAI Elta, která nabídla dodávku 8 radarů za 2,9 mld. Kč bez DPH. Součástí zakázky je i zabezpečení logistické podpory po dobu dvacetiletého životního cyklu.

Radiolokátory MADR zajistí armádě přehled o vzdušné situaci v malých výškách od 100 do 3 000 metrů. Pět radarů MADR bude umístěných na stacionárních vojenských stanovištích, zbylé tři budou k dispozici pro ochranu strategických cílů (např. jaderné elektrárny), velkých měst, dále k výcviku a jako záloha. 

Autor: Ministerstvo obranyeretz.cz

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace