Nové rakety vzduch-země pro mariňácké Zmije AH-1Z

Nové rakety vzduch-země pro mariňácké Zmije AH-1Z
Autor: US Marine Corps|Popisek: Ilustrační fotografie AH-1Z
16 / 03 / 2022, 08:30

Námořní pěchota USA oznámila, že řízené střely AGM-179A Joint Air-to-Ground Missile (JAGM) pro vrtulník AH-1Z Viper dosáhly počáteční operační způsobilosti (IOC). JAGM je společný program s armádou; jedná se o přesně naváděnou munici (PGM) země-vzduch s duální senzorovou hlavicí, která kombinuje laserové a radiolokační navádění (milimetrové vlnové délky).

Lze jí vyzbrojit vrtulníky, bezpilotní letecké prostředky, letadla a slouží ke zneškodnění a ničení stacionárních a mobilních námořních nebo pozemních cílů.

„Dosažení počáteční operační způsobilosti představuje významný milník pro program JAGM a výrazné navýšení funkcí stroje AH-1Z,“ uvedl nadporučík J. Reid Adams, zástupce vedoucího programu pro přesně naváděné střely a dodal: „Zároveň je skutečným důkazem, že ministerstvo obrany a průmysloví partneři tohoto programu neúnavně podporují armádu v jejím úsilí.“

AH-1Z s JAGM

Program JAGM úspěšně dokončil důkladné počáteční operační zkoušky a hodnocení s doporučením zavést střelu do výzbroje. Piloti vrtulníků AH-1Z ho testovali u pobřeží Floridy v listopadu 2021 a v prosinci 2021 provedli pozemní testy v Arizoně.

Počáteční operační způsobilost se dosáhla za použití raket, výcvikem a podpůrným vybavením, které obdržela 267. lehká útočná vrtulníková letka námořní pěchoty v rámci podpory jejího nadcházejícího nasazení u 13. expediční jednotky námořní pěchoty.

„Zavedení nových systémů, jako je JAGM, do vrtulníků AH-1Z je důležité, aby si tato platforma dokázala udržet svoje výsadní postavení z hlediska bojových schopností,“ sdělil plukovník Vasilios Pappas, programový manažer lehkého/útočného vrtulníku H-1 pro Námořní pěchotu Spojených států.

Systém JAGM umožňuje platformě H-1 vyšší letuschopnost, operační flexibilitu a menší logistickou zátěž. V souladu s vizí upgradovat stroje H-1, jejímž cílem je udržet si konkurenční výhodu nad možnými protivníky, je jeho zavedení součástí modernizačního programu vrtulníků AH-1Z a UH-1Y.

Zdroj: Bell 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace