foto: redakce/Jiří Novák (vlevo)
Na IDETu 2023 jsme navštívili expozici pardubické společnosti Retia z holdingu Czechoslovak Group. Zajímala nás především novinka, která byla na letošním veletrhu představena: antidronový systém ReCas. Rozhovor nám poskytl pan Jiří Novák, zástupce obchodního ředitele společnosti. Zajímalo nás především, jak systém funguje a jakou má Retia zpětnou vazbu od Armády České republiky.
video: youtube
Retia odhalila svůj nový produkt, který se nazývá ReCas, můžete nám jej představit?
Pokud jde o náš nový systém ReCas, v rámci 30. výročí založení technologické společnosti Retia jsme v podstatě navázali na první stavební kámen tohoto systému, což byl náš senzor ReGuard, a ten jsme rozšířili. Kromě samotného radaru získal další prvky v senzorické oblasti, dále zejména o software, který centralizuje sběr informací ze senzorů. A zároveň jsme také integrovali společně se senzorickou částí také efektory, a tím jsme vytvořili komplexní antidronový systém, kterému říkáme ReCas, a který máme možnost a čest představit tady poprvé na letošním IDETu.
Psali jsme
Tři výstavní dny IDETu 2023 uběhly velmi rychle a je čas na stručnou bilanci toho, co na něm mohla laická i odborná veřejnost vidět...
Ten systém je tedy určen k obraně proti bezpilotním prostředkům, dronům, jak funguje?
Ano. Tento systém, jak říkáte, je určen primárně pro detekci nízko letících vzdušných cílů. Když si představíme hrozby typu drony DJI Phantom, tak my je naším radarem ReGuard detekujeme až do vzdálenosti 6,5 km. Zároveň klasifikujeme, o jaký cíl se jedná. Potom tuto informaci přenášíme do systému, kterému se říká C2, tedy Command and Control (velení a řízení), kde tuto informaci slučujeme a potvrzujeme z jiných typů senzorů. Těmito senzory může být buď RF 3d pasivní přijímač, což je pasivní prvek sloužící pro detekci vysílaných elektromagnetických vln dronu, anebo, jak můžeme vidět zde, optický, optoelektronický senzor denního a nočního vidění, kterým potvrzujeme detekovanou hrozbu těmi dvěma prvními prostředky.
Následně dojde k vyhodnocení hrozby softwarem a v případě potřeby hrozbu eliminovat, předáme příslušný povel buď rušiči, který umí dron zarušit, tím pádem se dron stává neovladatelným, zarušeným, a hrozba je eliminována. Nebo, v některých specifických případech, umíme také integrovat tzv. letální efektory. Na základě terminálu palebného prvku umíme připojit efektor, který dokáže působit na tu danou hrozbu střelivem.
Systém se určitě přizpůsobuje konkrétním potřebám ze strany koncového uživatele. Máte zpětnou vazbu například od Armády České republiky, 25. pluku?
Ano. My samozřejmě komunikujeme s Armádou České republiky i s armádami zahraničními tzv. use case, případy užití. Z určitého úhlu pohledu se samozřejmě vždy hodí nějaká kombinace těch prvků dohromady. Protože kdybychom například postavili ten systém pouze z aktivního 3d radaru, anebo z hard-killing letálního efektoru, tak takový systém je vhodný pro určité typy hrozby, velmi efektivní, ale naopak je snadno detekovatelný pasivními prvky protivníka, a tím pádem způsobuje určité riziko v tom bráněném postavení. A zase na druhou stranu, když použijeme pasivní prvky, ty jsou efektivní typicky na kratší vzdálenost.
Psali jsme
Dnes byly úspěšně ukončeny vojskové zkoušky mobilních 3D radarů MADR. Kritické nedostatky, které vojskové zkoušky do této doby prodlužovaly, byly odstraněny...
Vhodná kombinace je využití těch prvků dohromady. To znamená využít silné stránky těch aktivních, jako je velký dosah, častá detekce, zároveň zajistit velmi dobrou mobilitu, to znamená nebýt na daném místě příliš dlouho. A naopak u těch pasivních prvků více využívat jejich informace k potvrzování té včasné výstrahy aktivních prvků. Toto se samozřejmě snažíme průběžně komunikovat se zástupci armády a s příslušníky jiných ozbrojených složek.
Vy jste zmínil, že si Retia letos připomíná 30. výročí od svého vzniku, shodou okolností je to 30. IDET v pořadí, a zároveň si v letošním roce armáda připomněla 30. výročí svého vzniku. Jakým na vás letošní IDET působí?
Tak je vidět, že po těch covidových letech se naštěstí vývoj nezastavil. Je určitě pozitivní trend české armády inovovat technologie, přezbrojovat staré technologie. My to tady vidíme. Snažíme se reagovat na poptávku primárně Armády České republiky, ale i jiných armád, v oblasti antidronových řešení, ale otázka inovace je samozřejmě daleko širší, ať už se jedná o pozemní druhy vojsk nebo jiné složky. Vnímám, že tady na IDETu máme možnost vidět pokrok oproti předchozím příležitostem, a věřím, že bude nadále pokračovat.
Tagy