Novinky z dílny společnosti Rheinmetall na IDETu 2021: digitalizace bitevního pole

Novinky z dílny společnosti Rheinmetall na IDETu 2021: digitalizace bitevního pole
Autor fotografie: foto: redakce|Popisek: LYNX KF41 a RCWS MSSA
28 / 10 / 2021, 13:00

V našem studiu na IDETu 2021 jsme přivítali viceprezidenta společnosti Rheinmetall AG, pana Olivera Mittelsdorfa, který nám představil technologie, s nimiž do Brna jako tradiční účastník tato německá zbrojovka letos přijela. Jádrem systému, který představila, bylo samozřejmě nepřehlédnutelné bojové vozidlo pěchoty LYNX KF41, které nabízí Armádě České republiky v probíhajícím tendru. V expozici byla k vidění jeho hlavní zbraň, automatický kanón Mk30-2, dálkově ovládaná zbraňová stanice kombinující optiku velitele vozidla a kulomet, nebo automatický granátomet. Představena byla další verze projektu GLADIUS, vojáka budoucnosti. A "pejsek" Lassie, dálkově ovládaný čtyřnohý robot jako doplněk výstroje pěchotního družstva.

video: youtube

 • Expozice Rheinmetallu jasně ukazuje, že žádný kus techniky nemůže uspět mimo ucelený systém prostředků. Co jste tento rok na IDET přivezli?

Myslím, že nejzřetelnější a největší kus techniky je bojové vozidlo pěchoty LYNX KF41, které je základem nebo jádrem vybavení, které jsme přivezli. V kombinaci s bojovým vozidlem jsme přivezli systém vojáka budoucnosti GLADIUS, který každému vojákovi poskytuje spojení s vozidlem. Z vozidla může on či ona získat informace, ze systému velení a řízení, získat informace průzkumu, které vozidlo vytváří. Ale současně každý voják z vybavením GLADIUS je také senzorem v celé síti, takže informace přijímáte i poskytujete. To je tedy jedna z klíčových součástí, řekněme digitalizovat bitevní pole.

A spolu s tím jsme přivezli svého průzkumného pejska pro podporu pěchoty. Naši Lassie, která je rovněž z hlediska bezosádkových pozemních technologií velmi speciálním prvkem schopností, které přidáváme pěšímu družstvu. A samozřejmě jsme přivezli také své zbraňové portfolio s automatickým kanónem Mk30-2 a další věci, které jsou uspořádány kolem těchto základních komponent.

 • Pokud jde o zbraně, LYNX KF41 jste přivezli s dálkově ovládanou zbraňovou stanicí. Jaké jsou hlavní vlastnosti MSSA?

MSSA je velmi ekonomický a optimalizovaný koncept kombinující optiku velitele vozidla a dálkově ovládanou zbraňovou stanici. Někdy se prostě na věž jen přidá dálkově ovládaná zbraňová stanice. Na hlavním bitevním tanku to může fungovat, protože ten vám poskytuje hodně místa, ale my jsme v bojovém vozidle pěchoty. Jsme omezeni, každý je omezen, na hmotnosti a prostoru. A tak jsme si řekli: můžete ušetřit hmotnost, můžete ušetřit na ceně tím, že zkombinujete optiku velitele s dálkově ovládanou zbraňovou stanicí. To je ekonomický úhel pohledu.

Z pohledu nasazení je dobrou věcí to, že velitel během střetnutí vyhledává cíle, a může se stát, že se před ním náhle objeví okamžitá hrozba, sto metrů daleko, nepřítel s RPG. S MSSA může velitel okamžitě zahájit boj. A další vlastností MSSA je značný náměr, až 70°. Takže když se pohybujete v městském prostředí, jste ohrožováni ze střech, a můžete okamžitě takové hrozbě odpovídat. A stanice je rovněž zcela adaptabilní, od instalace kulometu ráže 7,62 mm, těžkého kulometu až k automatickému granátometu ráže 40 mm.

 • Zmínil jste také 30mm automatický kanón, který jste na IDET přivezli. V jakém směru se liší od zbraní stejné kategorie, stejné třídy?

Mk30-2 je na trhu již nějakou dobu, je to hlavní zbraň věže LANCE, která je již ve službě v Austrálii. Je vyráběn pro Maďarsko. Je ve výzbroji vozidel PUMA v Německu. Je velmi dobrým příkladem schopností německého inženýrství. Čím se liší. Za prvé přesností. Mk30-2 je nejpřesnější automatický kanón, který je v současnosti na trhu. Za druhé odolnost. Mk30-2 je nabíjený s využitím stlačeného plynu, který může střílet až 600 ran za minutu. V bojovém vozidle pěchoty používáme maximálně 200 ran za minutu. A díky tomu má velmi dlouhou životnost. A samozřejmě snížené logistické náklady díky tomu. A k tomu také značný dostřel. Tuto zbraň můžete použít pro BVP, ale díky kadenci až 600 ran za minutu můžete efektivně bojovat proti letounům. V kombinaci s unikátní časovanou municí, kde je výbuch každého náboje naprogramovaný podle cíle, jde o velmi smrtící a přesnou zbraň a poskytuje veliteli vozidla skvělé možnosti.

 • Vy osobně máte zkušenost z Bundeswehru. Sloužil jste v německé armádě. Můžu se vás zeptat na jaké pozici? U které zbraně Bundeswehru jste sloužil?

Sloužil jsem v německé armádě dvanáct let u protivzdušné obrany. A proto se rád zabývám protiletadlovými aplikacemi, protože ty jsou v dnešní době stále zásadnější. Mé poslední místo bylo v jednotce výzkumu a vývoje, v té době jsme pracovali na zavádění nového protivzdušného systému do výzbroje německé armády.

 • Dnes sledujeme rychlý rozvoj technologií. A již jste zmínil systém GLADIUS 2.0, což je systém, který integruje různé schopnosti, co je účelem tohoto systému?

Účelem je poskytnout informaci každému muži či ženě v poli. Nejen informaci, ale správnou informaci a v reálném čase. Zvýšit situační povědomí každého vojáka na bitevním poli. A o to se snaží a to je účelem celé digitalizace a síťové schopnosti, kterou v současnosti budujeme.

 • Bude výhledově Bundeswehrem nasazen?

GLADIUS, řeknu to takto. GLADIUS je produktovým pojmenováním u naší společnosti. Systém jako takový je německou armádou nasazen jako IDZ, pěšák budoucnosti. Když pracujete v IT, víte, že musíte neustále svůj produkt vyvíjet. Když zůstanete stát, padnete. A proto neustále svůj systém vyvíjíme a vylepšujeme.

 • Také jste zmínil vašeho malého hodného psíka. Říkáte mu Lassie?

Ano, někdo přišel s jménem Lassie. Vhodné jméno stále hledáme.

 • Rheinmetall Robotics L, je to čtyřnohý dálkově ovládaný robot, co umí?

Je to vlastně podpůrný prostředek pro pěchotu, když je pověřena úkolem. Velmi jednoduchým úkolem by mohlo být přenášení výstroje. Unese 13 kg, takže může nosit munici třeba na pozici, která je pod palbou nebo obtížně dosažitelná. Ale z mého pohledu je toto jen maličkost a řekněme nikoli nejvýznamnější schopnost.

Tohoto pejska můžete vyslat na patrolu. Jako hlídacího psa. Můžete ho, jí, nebo to poslat na obchůzku, má noční vidění, můžete s jeho pomocí zajistit svůj perimetr. A když třeba máte podezření, že někdo nemanipuluje s vaším vozidlem nebo zařízením, můžete tam poslat pejska, provést prvotní ohledání, a tím se vyhnout ohrožení svých vojáků. Takový je současný záměr. A samozřejmě, když tuto techniku dáme vojákům, přijdou na tisíc nových způsobů užití.

 • Štěká?

Můžete udělat cokoli. Můžete ho naučit třeba křičet. A u štěkání můžete jít od čivavy k rotvajlerovi. To je na vás.

 • Jak se vám líbí letošní IDET?

Líbí se mi opravdu moc. Po loňském covidu je opravdu skvělé vidět se na akcích tváří v tvář. Máme tu nabitý program a na dnešek se těším. Takže ano, IDET se mi moc líbí.

 • Je tu nějaká expozice, která se vám obzvlášť líbí, kromě samozřejmě vaší vlastní?

Ano. Potkali jsme se již s několika z našich místních partnerů, uzavřeli jsme tu již i jeden malý kontrakt na určité dodávky, jsem tu moc rád.

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace