Nový C-RAM systém Cheetah má být schopen ničit i letecké pumy

Nový C-RAM systém Cheetah má být schopen ničit i letecké pumy
Popisek: systém Cheetah
29 / 04 / 2019, 14:00

Konkrétně má intenzivně vyvíjený systém pumy odhozené z bojových letounů, proti čemuž dosud nebyla prakticky žádná obrana. Krom toho má chránit i před menšími raketami, dělostřeleckými granáty i minomety. Klasické protivzdušné systémy však na svém významu neztrácejí.

Celý systém označovaný jako Cheetah se má krom samotných antiraket skládat z dalších obranných systémů. Bohužel výrobce, německý Rheinmetall, konkrétně neuvádí, jaké komponenty bude využívat k ničení konkrétních typů cílů. V portfoliu se přitom nachází různé typy protivzdušných kanónů Oerlikon i laserové „dělo“. Můžeme tedy jen předpokládat, že budou v rámci konkrétně sestavovaných systémů namíchány tak, aby byly schopny pokrýt co nejširší spektrum možných hrozeb – od zmíněných leteckých pum, přes dělostřelecké granáty a rakety až po bezpilotní letouny, vrtulníky a stíhací letouny.

Samotné střely s dosahem až do 10 km by tedy pochopitelně měly zasahovat vzdálenější vzdušné cíle, jako jsou právě bojové letouny. Na druhou už izraelský systém Iron Dome ukazuje schopnost efektivně zasahovat i proti menším dělostřeleckým raketám pouze vlastními antiraketami. Některé letecké pumy přitom nejsou nikterak malé. Například zmiňovaná BLU-109 určená proti silně opevněným cílům měří na délku 2,4 m a váží 874 kg. To je mnohem více i ve srovnání s řadou bezpilotních letounů, proti nimž musí některé současné a budoucí střely země-vzduch zasahovat.

Samozřejmě, že nasazení systému schopného ničit takové hrozby přicházející ze vzduchu, by znamenal přelomovou změnu ve vojenství. Přeci jen už od prvních leteckých pum shozených za 1. světové války je dáno, že odhozená munice prostě spadne na zem. V poslední době v případě řízené munice pak s takovou přesností, že po odhození je vysoká pravděpodobnost zásahu cíle. Na druhou stranu ne každá země si bude moci takový systém vůbec pořídit, natož ve větším množství.  

Systémy C-RAM (Counter Rocket, Artillery, and Mortar, tedy proti raketám, dělostřelectvu a minometům) jako takové nicméně nejsou úplnou novinkou. Na zemi doposud byly nasazovány především k ochraně vojenských základen na území protivníka, které hrozí riziko odstřelování právě z různých minometů. Ještě dříve nalezly své využití podobné systémy jako např. Phalanx CIWS určené jako poslední obrana lodí proti letounům, či protilodním řízeným střelám.

Vyvíjený systém Cheetah má být oproti dosavadním systémům schopný likvidovat opět širší spektrum přilétající munice a zároveň být schopný odolávat „přesycení“ – v odpalovacím kontejneru se počítá se šedesátkou raket, v kombinaci s automatickými kanóny by měl zvládnout o ještě o řád více hrozeb. Přesto je třeba zdůraznit, že bude pochopitelně schopen ochránit jen omezené území a ochrana vzdušného prostoru zůstane na protivzdušných systémech.

 

Autor: Michal Polák

Tagy článku