Nový francouzský odstrašující prostředek: Jaderné ponorky SNLE 3G

Nový francouzský odstrašující prostředek: Jaderné ponorky SNLE 3G
Autor: Autor neznámý, CC BY-SA 2.0 fr|Popisek: Ponorka třídy Triomphant Le Téméraire
23 / 03 / 2021, 13:00

Francie spouští ambiciózně pojatý program stavby budoucích jaderných ponorek v rámci programu SNLE 3G. Ty mají ve službě nahradit třídu Triomphant (program SNLE 2G).

Francie oficiálně zahájila 19. února 2021 ústy ministryně obrany Florence Parleyové program SNLE 3G (Sous-marins nucléaires lanceurs d'engins de 3e génération), tedy stavbu 4 nových jaderných ponorek. Ty budou schopné nést rakety s jadernými hlavicemi.

Kromě třídy Barracuda, útočných ponorek francouzského námořnictva též s jaderným pohonem, Francie chce vsadit v dynamicky se měnícím námořním bojišti na výrazné zvýšení svých námořních kapacit, současně nechce zaostat za vývojem nejmodernějších ponorek, který probíhá v ,,režii" USA či Velké Británie, které již nastartovaly své projekty třídou Columbia, respektive Dreadnought.

Nové francouzské ponorky mají ve službě nahradit třídu Triomphant okolo roku 2035. Podle plánu by pak měla nová plavidla ve francouzském námořnictvu vydržet až do roku 2080 - 2090. Předběžný harmonogram pak počítá s tím, že první ze čtyř ponorek v programu SNLE 3G by měla být dodána v roce 2035 a další tři s pětiletými intervaly.

Nové ponorky budou co do velikosti podobné plavidlům ve třídě Triomphant, ale budou asi o 10 metrů a především mít nový design s důrazem na profil stealth a velmi tichý provoz. Řada technologií bude použita například z ponorek třídy Suffren, ale nová plavidla budou osazena i novými tak, aby byla zajištěna větší schopnost přežití, a ponorky byly schopny zároveň čelit moderním výzvám 21. století.

Důležitá bude z tohoto hlediska i spolupráce se společností Thales, která ponorkám dodá kompletní sonarový systém. Firma Naval Group pak má zajistit dodání budoucího systému bojového řízení nazvaného SYCOBS 3.0. Na vývoji ponorek se však bude podílet celý dodavatelský řetězec sestávající z 200 společností a 3 000 zainteresovaných pracovníků.

Podle dostupných informací, které jsou k dispozici, budou mít nová plavidla v programu SNLE 3G osádku čítající 100 lidí a budou vyzbrojeny 16 balistickými jadernými raketami M51. Střely M51 nesou 6-10 samonaváděcích termonukleárních hlavic (každá o síle 107 kt) a mají dosah 8 000 km s plnou zátěží a 10 000 km s redukovanou, kdy kruhová úchylka zásahu cíle je 200 m. Tuto střelu již můžeme dnes najít na ponorkách třídy Triomphant, nicméně raketa bude výrazněji upgradována.

Co se týče pohonu, ten bude u nových ponorek zajišťovat jaderný reaktor K15, jenž má výkon 150 MW (cca 200 000 hp), stejně jako u ponorek třídy Barracuda. Na druhé straně předběžné technické parametry nejsou u ponorek zatím známy.

Pro Francii představuje budování nového jaderného odstrašujícího arzenálu na moři v podobě ponorek v programu SNLE 3G další významnou kapitolu v rozšiřování a posilování svých námořních kapacit, což je aktuálně ,,pole", na kterou se mimo jiné zaměřuje.

Francie má námořní základny v Cherbourgu v Kanálu La Manche, Brestu a Ille Longue na okraji Biskajského zálivu (menší záliv Brest - základny na protilehlých březích) a Toulonu ve Středomoří. Lze předpokládat, že námořní síly budou rovnoměrně rozděleny mezi oba hlavní směry odpovědnosti, tedy Atlantik a Středomoří. Otázkou je, kde bude dislokována nová jaderná ponorka. Oba směry mají pro tento podhladinový arzenál své opodstatnění.

 

Zdroj: Naval News

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace