Nový kontejner elektronického boje Saab testován ve vzduchu

Nový kontejner elektronického boje Saab testován ve vzduchu
Autor: defenseworld.net
20 / 11 / 2019, 09:00

Společnost Saab 4. listopadu 2019 úspěšně provedla první cvičné lety s novým podvěsným kontejnerem elektronického boje určenému k rušení radarových vln (EAJP - Electronic Attack Jammer Pod). Během letu se testovalo propojení podvěsu, hardwaru a softwaru letounu i ovládání a sledování v kokpitu.

Účelem nového sofistikovaného kontejneru EJAP je ochrana letounů před radary protivníka blokováním schopností protivníkova radaru nalézt a následně zničit cíl. První testovací let je významným krokem vývojového programu EJAP.

Saab neustále zdokonaluje své schopnosti elektronického boje. Nový EJAP podvěs je důležitým doplňkem vestavěných schopností vysoce pokročilého systému elektronického boje v novém stíhacím letounu Gripen E/F, který lze ovšem využít i u jiných typů letadel. Tento podvěs je součástí rodiny systémů elektronického boje Arexis společnosti Saab.

„Letové zkoušky jsme provedli s letounem Gripen a tento nový kontejner je důležitou součástí vývoje naších nových elektronických útočných schopností,“ říká Anders Carp, Senior Vice President a ředitel divize Surveillance společnosti Saab.

Systémy radioelektronického boje se rovněž používají pro vlastní ochranu, neboť jsou schopné pasívně zjistit radarové systémy a rakety protivníka, a pomocí pasívních a aktivních protiopatření následně chránit letoun. Ofenzívní radioelektronický boj, také označovaný jako elektronický útok, spočívá v aktivním vysílání rušivých signálů oslepujících senzory systémů protivzdušné obrany protivníka, takže již nepředstavují hrozbu. 

Společnost Saab je předním dodavatelem systémů radioelektronického boje, včetně sofistikovaných rušicích technologií, a tato vyspělá řešení dodává již déle než 50 let. 

 

Společnost Saab dodává na světový trh špičkové produkty, služby a řešení v oblasti vojenské obrany a civilní bezpečnosti. Saab disponuje aktivitami a zaměstnanci na všech kontinentech a díky inovativnímu, kooperativnímu a pragmatickému myšlení neustále rozvíjí a zdokonaluje nové technologie takovým způsobem, aby byl vždy schopen vyhovět měnícím se potřebám svých zákazníků.

 

 

 

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace