Nový monstrózně vyzbrojený Boeing F-15X se objevil v americkém obranném rozpočtu pro rok 2020

Nový monstrózně vyzbrojený Boeing F-15X se objevil v americkém obranném rozpočtu pro rok 2020
27 / 12 / 2018, 11:00

Reinkarnace legendárního, nikdy neporaženého stroje je ve verzi F-15X, jednomístný stroj vybavený celou škálou nových zbraní, a to včetně protilodních střel. Od roku 2020 to budou první nové stroje rodiny F-15, které americké ministerstvo obrany objedná.

V roce 2002 proběhl poslední nákup útočné varianty stroje F-15E Strike Eagle. Mezitím ale američtí spojenci nakoupili množství variant tohoto legendárního stroje a F-15X bude asi nejblíže katarské verzi, která byla objednána v roce 2017. Téměř 15 let tedy trvalo, než debaty amerického letectva a výrobců došly k nákupu stíhače generace 4+++. Americké letecké síly již totiž více než 10 let nakupují pouze stíhače F-22 a nyní různé verze F-35.

Psali jsme: Katar nakoupí nejmodernější bojové letouny F-15QA

F-15X bude vybavena nově barevným displejem, podobnou pilotní přilbou JHCMS II jako stroje F-35, novými křídly, AESA radarem APG-82, satelitní komunikací a mohutnou elektronickou výzbrojí. Monstrózní stroj ponese až 22 protiletadlových střel, protilodní a supersonické rakety a hlavně jedna letová hodina bude až o 5 000 dolarů levnější než provoz F-15E.

Pro USAF bude kromě finanční stránky věci také důležitá životnost stroje. F-15 Eagle byl původně navržen tak, aby ,,odsloužil" pouze 5 000 hodin, zatímco F-15X bude mít podle serveru defence-blog.com životnost až 20 000 hodin. To v praxi umožní, aby tento stíhač mohl spolehlivě sloužit několik dekád.

psali jsme: Rusové ukázali nový bezpilotní letoun Orion, co bude umět?

Nový letoun by měl doplnit stavy letectva vedle strojů 5. generace, jako je F-22 nebo F-35, a mohl by tak být používán během útoků na hůře chráněné cíle. Nahrazovány budou letouny F-15 C/D.

Ostatně Rusko ,,chrlí" různé varianty strojů Mig-29 či Su-27 dodnes a domnívá se, že to bohatě stačí.  

Americké letectvo má posílit v první vlně 12 letounů Boeing F-15X. I když to není zatím oficiální, Pentagon plánuje prosadit finanční požadavek v rámci rozpočtu pro rok 2020 ve výši 1,2 miliard korun na nákup nejnovější verze stíhače F-15 Eagle. Cena za letoun bude pevná, Boeing se zaručil, že nedojde k jejímu zvýšení a takto zabijácký stroj buse levnější, než jakákoliv dodávaná varianta F-35, tedy asi 35 miliónů dolarů za kus (to je cena F-18 Super Hornet).    

 

Zdroj: DefenseOne, The Drive

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace