Nový protivzdušný systém S-500 by mohlo Rusko dodat Číně i Indii

Nový protivzdušný systém S-500 by mohlo Rusko dodat Číně i Indii
Autor fotografie: Dmitriy Fomin, flickr (CC BY 2.0)|Popisek: S-400 (ilustrační obrázek)
07 / 11 / 2021, 13:00

V budoucnu by mohl být nový protivzdušný systém S-500 vyvážen a do Číny a Indie, ale i do dalších ruských ,,spřátelených" států.

Čína a také Indie by mohla v budoucnosti provozovat nový protiletadlový systém dlouhého dosahu S-500 Prometej, uvedl server ruaviation.com. Připustil to ředitel Federální služby pro vojensko-technickou spolupráci Dmitrij Šugajev.

,,Zvažujeme Indii, stejně jako Čínu, a další státy, s nimiž máme dlouhodobá partnerství a předvídatelné vzájemné vztahy, jako budoucí provozovatele systému S-500," prohlásil Šugajev. Zároveň ředitel služby pro vojensko-technickou spolupráci upřesnil, že se budou případné žádosti nejen Číny či Indii posuzovat individuálně.

V létě tohoto roku Rusko provedlo zkoušky systému, kdy měl S-500 zlikvidovat rychle se pohybující balistický cíl. Test se uskutečnil na střelnici Kapustin Jar u Volgogradu. Rusko následně uvolnilo první záběry testu nového protiletadlového kompletu S-500.

S-500 představuje novou generaci protiletadlových systémů, které mají být schopné detekovat a zaměřit najednou až 10 balistických hypersonických cílů. Protiletadlový komplet s dosahem až 600 km má mít také zabudováno několik různých radarových systémů proti rozličným cílům.

Podle ruských vojenských představitelů nemá S-500 nahradit stávající systémy protivzdušné obrany, ale doplnit je. To znamená, že S-500 bude pokročilým komplementem existujících systémů S-400 a S-300.

Šugajev rovněž oznámil, že je také čilý zájem o protivzdušný systém S-400. Podle něho vyjádřilo o něj zájem asi deset států, nicméně neuvedl které. Podle Šugajeva je nicméně proces podepsání kontraktu a následně dodání komplexní a složitý proces, neznamená to tedy, že i když má deset zemí zájem o S-400, bude podepsáno nakonec deset kontraktů.

Zdroj: ruaviation.com

Tagy článku